Search
  • Melis Pitelon

Yurtdışında Üniversite Okumak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler 

Updated: Dec 18, 2020Yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen bir öğrencinin lise mezunu olması yeterlidir. Yurtdışına okumaya gitmeden önce iyice araştırıp, öğrenmeniz, orada yaşayacağınız şeylerin sürpriz olmaması gerekir. Yurtdışında üniversite okumak denilince ilk önem arz eden okuyacağınız okulun size mezuniyetiniz sonrasında sağlayacağı iş ve çalışma imkânlarıdır. Okul belirlerken akılda tutulması gereken en önemli konulardan biri hangi ülkede eğitim alacağınızın belirlenmesidir. Okul, ülke, bölümün iyice düşünülüp, soruşturularak belirlenmesi gerekir. Yurtdışında üniversite okumak için belirlediğiniz ülkenin vize isteyip istemediğini araştırmanız gerekmektedir. Okul masraflarını hesaplarken okul harcı, konaklama, yemek ve kişisel harcamalar gibi masrafları da göz önünde bulundurulmalı, bölüm ve üniversitenin bu koşulları belirledikten sonra, gitmeye karar verdiğiniz okulun kabul koşullarını, size kazandıracağı artıları incelemelisiniz.


Yurtdışında üniversite okumak yabancı öğrencilere karşılıklı anlayış, güven sağlarken üniversitelere faydası ise kültürel, sosyal, dini ve ekonomik çeşitliliği artırarak kaliteli öğretim fırsatı sağlamasıdır. Yurt dışında okuyan öğrencilerin dikkat etmesi gereken en önemli konu Yüksek Öğretim Kurumu denkliğidir. Her yabancı üniversitenin Yüksek Öğretim denkliği yoktur.  YÖK denkliği Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarınca verilen ön lisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarına eş olmasıdır. Eğer denklik yoksa Türkiye’de sınırlamalarla karşılaşabilirsiniz. Yurtdışında okumak istediğiniz okulda kaydolmadan önce çeşitli pek çok sınava tabi tutulabilirsiniz. Zaman kaybetmemek, önceden hazırlıklı olmak adına bu sınavları, gerekli şartları bilmek, ona göre tedbir almak da önem arz etmektedir.


İlginizi Çekebilir: Yurtdışı Eğitim Programları Nelerdir?


Yurtdışında Üniversite Okumanın AvantajlarıYurtdışında üniversite okumanın en avantajlı tarafı şüphesiz akademik başarıdır. Akademik başarınızın yanında başka bir ülke ve kültür içerisinde tamamlanan eğitiminiz, işverenler tarafından öncelikle yüksek özgüven yapacağınız iş başvurularında ön plana çıkmanızı sağlayıp rakiplerinize karşı büyük bir avantaj sağlamanıza neden olacaktır. Yurtdışında üniversite okuyan öğrenciler, eğitim gördükleri dile çok ileri seviyede hâkim olduklarından hemen her işveren için öncelikli konumdadır. Dünyanın en iyi üniversitelerinden mezun olan öğrenciler için kariyer hedef ve planları dünya içinde çok daha geniş ufuklara karşı kolaylıkla açılma olanağı sağlamaktadır.


Yurtdışında üniversite okuduktan sonra yüksek lisans yapmayı planlayan öğrencilerin farklı bir ülkeden aldıkları lisans derecesi yurt içi ve yurt dışındaki kabul kurullarında daha çok dikkat çekerek ön sırada yer almaktadır. Üstelik başka bir ülkede yalnız olarak geçirilen zaman kendini yeniden keşfetme fırsatı, yepyeni bir kültüre adaptasyon öğrencilerin bağımsızlıklarına olumlu katkı sağlamaktadır. Bu olumlu katkının yanında ise özgüvenlerinde de mecburi bir artış gözle görülecek şekilde meydana gelecektir. Yurtdışında üniversite okumanın en güzel yanı da dünyaya farklı perspektiflerle bakabilecek, mezun olduktan sonra iyi bir kariyere sahip olabileceksiniz. Okulda o ülkenin öğrencilerinin yanı sıra, değişik ülkelerden öğrencilerle de tanışır, yeni insanlar sayesinde muhteşem deneyimler yaşayabilir, kaliteli büyük bir çevre edinebilirsiniz. 

Görmek istediğiniz, hayaliniz olan yerleri doyasıya gezebilir, gezerek birçok tarihi mekânı, çok farklı lezzetler sunan küçük ve şirin lokantaları, doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz. Çeşitli konularda bilgi sahibi olurken genel kültürünüzü gezerek geliştirebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir: Koronavirüs Yurtdışı Eğitim Başvurularını Etkiledi Mi?


Yurtdışında Üniversite Okumak İçin Yapılması GerekenlerSiz de araştırıp, uzunca bir süre düşünmelerinizden sonra karar verdiğiniz, gitmek istediğiniz üniversitelerin tarihlerini takip edeceksiniz. Her üniversite kendine has bir başvuru tarihi belirlemektedir. Sonrasında üniversite başvuru kabul tarihinde üniversitenin istediği başvuru belgelerini göndermeniz gerekmektedir. Lisans ve yüksel lisansta ya da üniversiteden üniversiteye değişmekte olsa da uluslararası öğrenci başvuru formu ve başvuru ücreti, mezuniyet belgesi, sizi neden kabul etmeleri gerektiğini anlatan bir kompozisyon başlıca istenen belgelerdendir.


Artık yapacağınız tek şey sabırlı bir şekilde başvurduğunuz okuldan haber beklemektir. Başvurunuzu e-posta, telefon ve faks yoluyla takip etmek, okulu arayarak bilgi almaktır. Yurtdışında okumak istediğiniz üniversite sizi kabul ettiğini bildirdiğinde gideceğiniz ülkeden veya bölgeden bir öğrenci vizesi almanız ve size gönderilen bir kabul mektubu almanız gerekir. Yurtdışında okuyacağınız üniversitenin onayını aldıktan sonra size verdiği ilgili belgeyle pasaport ve vize işlemlerini başlatarak gitmeye hazırlanmanız yapmanız gereken son aşama olacaktır. Her ülkenin öğrenci vize ve pasaport gereksinimleri ve gerekli belgeler farklı olabilmektedir. Vize sürecini kolaylaştırmak için deneyimli bir danışmanlık hizmetinden yardım almak işinizi son derece kolaylaştıracaktır.

29 views0 comments

Recent Posts

See All
bunguo-logo-03.png