Search

Yurt Dışında Sınavsız Üniversite Okunabilir Mi?

Updated: Dec 22, 2020

Kaliteli bir üniversite eğitimi almak isteyip zorlu sınav süreçleri ile uğraşmak istemeyenler için yurt dışında çok sayıda sınavsız üniversite seçeneği mevcuttur. Esasında Türkiye, üniversite eğitimi için sınav şartı bulunan az sayıdaki ülkeler arasında yer almaktadır. Dünyanın gelişmiş ülkelerinin pek çoğunda üniversite eğitimi alabilmek için herhangi bir sınav şartı bulunmamaktadır. Sınav şartı olmaksızın üniversite eğitimi alabilme olanağı, öğrencilerin kendi hayallerinde olan bölümleri okuyabilmeleri adına önemli bir avantajdır. Zira, sınav sisteminde öğrenciler, çoğu zaman puanları yetmediği için istemedikleri bölümleri okumak zorunda kalmaktadır.

Sınavsız Üniversite Okumanın Mümkün Olduğu ÜlkelerSınavsız yurt dışı üniversite eğitimi almak isteyenler açısından pek çok alternatif mevcuttur. Her yıl dünyanın farklı ülkelerinden on binlerce öğrenci kabul eden Amerika Birleşik Devletleri, bu konuda ilk sırada yer almaktadır. Amerika’da akla gelebilecek her türlü bölüme sınavsız bir şekilde kayıt yapabilme olanağı bulunmaktadır. Sınavsız üniversite olanaklarının yoğun olduğu bir diğer ülke ise İngiltere’dir. Yüzlerce yıllık köklü eğitim kurumlarına sahip olan İngiltere’de de neredeyse talep edilen her bölüme sınavsız girerek bu bölümlerde eğitim alabilmek mümkündür.

Son yıllarda sınavsız üniversite olanağı açısından ön plana çıkan ülkeler arasında Kanada da önemli bir yere sahiptir. Amerika ve İngiltere ile kıyaslandığında daha düşük eğitim maliyetlerine sahip olan Kanada, dünya sıralamalarında üst sıralarda yer alan nitelikli üniversiteleri ile öğrencilere önemli fırsatlar sunmaktadır. Avrupa bölgesinde yer alan Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan, Belarus gibi ülkelerde de herhangi bir sınav şartı olmadan üniversite eğitimi alabilmek mümkündür. Bunun yanı sıra Makedonya, Arnavutluk ve Bosna Hersek gibi Balkan ülkeleri de sınavsız üniversite olanaklarının yüksek olduğu ülkeler arasında yer almaktadır. Avrupa bölgesinde eğitim için tercih edilebilecek bir diğer ülke de İtalya’dır. Ancak İtalya için Türkiye’de yapılan üniversite sınavından 180 barajını aşmış olma şartı bulunmaktadır. Sayılan ilk 3 ülke—yani Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Kanada—ile kıyaslandığında bu ülkeler hem eğitim hem de yaşam maliyetleri açısından çok daha uygun koşullar sunmaktadır.

Yurt dışında Sınavsız Üniversite Okumak İçin Gerekli Evraklar


Yurt dışı eğitim olanaklarından yararlanmak isteyen öğrenciler için sınav şartı olmasa da ibraz edilmesi gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Üniversite kaydı için istenilen evrakların gerçek bilgiler ile eksiksiz bir şekilde doldurularak teslim edilmesi önem arz etmektedir. Sınavsız üniversite kaydı yapabilmek için gereken evrakları şu şekilde sıralanabilir:

  • Lise mezuniyet belgesi ve transkript örneği

  • Kişinin eğitim hedeflerini açıkça ortaya koyduğu bir niyet mektubu

  • Detaylı özgeçmiş

  • En fazla son 10 yılda çıkarılmış ve eğitim süresi boyunca da geçerliliği bulunan bir pasaport

  • Tercih edilecek ülkeden alınmış eğitim vizesi

  • Referans mektubu (Zorunlu bir evrak olmamakla birlikte kabulü kolaylaştırmaktadır.)

  • Dil Yeterlilik Belgesi (Dil yeterlilik belgesi bulunmayan öğrenciler için çoğu üniversite düşük maliyetler ile dil hazırlık eğitimi olanağı sağlamaktadır.)

İlginizi çekebilir: Almanya’da Üniversite Okuma Şartları Nelerdir?

Yurt dışında Sınavsız Okunabilecek Üniversite BölümleriYurt dışında sınavsız üniversite eğitimi almak isteyenler için bölüm seçenekleri oldukça fazladır. Gelişmiş ülkelerdeki bazı üniversiteler, öğrencileri yalnızca tıp, psikoloji ve hukuk gibi spesifik alanlarda bazı değerlendirmelere tabi tutabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti öğrencilerinin sınavsız olarak yurt dışında en çok tercih ettikleri bölümler ise İşletme, Uluslararası İlişkiler, Psikoloji ve Hukuk’tur. Bununla birlikte yemek kültürünün gelişmiş olduğu ülkelerde Gastronomi bölümünün tercih edilme oranı da oldukça yüksektir. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi gibi bölümlere olan talep de fazladır.

Yurt Dışında Üniversite Okumanın Avantajları


Yurt dışında üniversite eğitimi almanın kişilere sağlayacağı çok sayıda avantaj bulunmaktadır. Bunların başında, kişinin alışmış olduğu kültürün dışında bir kültür ile tanışması ve dünyayı daha evrensel bir göz ile görebilmesidir. Dünyayı çok yönlü olarak ele alabilmek, kişilerde büyük dönüşümlerin yaşanmasına katkı sağlar. Bununla birlikte, eğitim ve öğretim konusunda daha iyi olanaklar sunan ülkelerde alınacak üniversite eğitimi, kişinin kariyerinde daha hızlı yükselmesine ve iş başvurularında da tercih sebebi olmasına imkân tanır.

Amerika, Kanada ve İngiltere başta olmak üzere sınavsız üniversite olanağı sunan gelişmiş ülkelerde alınacak üniversite eğitimlerinin neredeyse bütün dünyada geçerliliği vardır. Bu durum, kişiye istediği ülkede yaşayabilme ve kolaylıkla iş bulabilme imkanının kapılarını aralamaktadır. Ayrıca üniversite eğitimlerini yurt dışında tamamlayan kişiler, en az 1 yabancı dili ana dil seviyesinde konuşabilmektedir.


İlginizi çekebilir: Yurt Dışında Üniversite Okumak İçin Neler Yapmalı?


Daha fazlası için Bunguo'yu ziyaret edin!


67 views0 comments

Recent Posts

See All
bunguo-logo-03.png