Search
  • Melis Pitelon

Yurtdışında Sınavsız Üniversite Okunabilir mi?


Türkiye’deki sınavlardan yoruldunuz mu? Eğitim açısından zorluk yaşadığınızı mı düşünüyorsunuz? Bu gibi nedenlerden dolayı yurt dışında okumaya karar verdiniz, ancak aklınızda sorular mı var? Yazımızın devamında bu konulara açıklık getirerek aklınıza takılanlara çözüm bulmanıza yardımcı olacağız.


Yurt dışında üniversite eğitimi almak mümkün... Pek çok farklı ülkede eğitim alma olanağının yanı sıra her ülkenin kendi içerisinde bazı şartları ve kuralları bulunmaktadır. Bu şartları yerine getirirseniz yurt dışı eğitim almanız mümkün hâle gelir. Bazı ülkeler ücretsiz eğitim fırsatı sunar. Bazı ülkelerde ise eğitim almak için yıllık harç ücretleri olan cüzi miktarları ödemeniz gerekebilir. Sınavsız üniversite eğitimi almanız için bazı ülkelerdeki ilk şart çok nadir olsa da ülkemizdeki üniversiteye giriş sınavına girmiş ve 180 puan olan baraj puanını geçmeniz gerekmektedir.


İlginizi çekebilir: Yurt Dışında Dil Eğitimi Alırken Çalışabileceğiniz 5 Ülke


Sınavsız Üniversite Eğitimi İçin Lise Mezunu Olmanız Yeterli!

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bazı ülkeler üniversite sınavına giriş şartı arıyor olsa da yurt dışı ülkelerinin çoğunda sadece lise mezunu olmanız yeterlidir. Bu güzel avantajı sağlayan ülkeler Slovenya, Litvanya, Estonya, Slovakya, Çekya, Romanya, Bulgaristan ve diğer çevre ülkeleri olarak sıralanabilir. Bu ülkeler size sadece lise mezunu olmanız sayesinde yurt dışı sınavsız üniversite imkanı sunmaktadır. 


İngilizce İçin Hazırlık İmkanları da Sizleri Bekliyor

Yurt dışında sınavsız üniversite okumak istiyorsunuz fakat yabancı diliniz yok mu? İngilizce eğitim veren okullarda nasıl eğitim alırım diye endişe mi duyuyorsunuz? Endişe etmenize hiç gerek yok. Zira yurt dışındaki birçok üniversitede de sınavsız üniversite imkânı için ilk olarak sizlere İngilizce hazırlık programları ile ücretli hazırlık eğitimleri verilir. Böylece okula hazır hale gelmeniz sağlanır.


Bu hazırlık eğitimlerinde A1 İngilizce seviyesinden B2 seviyesine kadar yoğunlaştırılmış programlar sayesinde İngilizceyi en iyi şekilde öğrenmeniz için destek sağlanmaktadır. Bu eğitimlerin ücretleri de oldukça makul seviyelerdedir. Bazı ülkelerdeki İngilizce eğitim fiyatlarından örnek verecek olursak; Litvanya’nın başarı sıralamalarında en iyi olan üniversitelerinden birinde bu eğitimi almak yalnızca 1400 Euro’dur. Bu eğitimin fiyatı her ülkede farklılık göstermekle birlikte Slovenya’da 2000-3000 Euro gibi fiyatlar arasında değişmektedir.


İlginizi çekebilir: Yurtdışı Eğitim Programları Nelerdir?


İngilizce Bölümleriniz İçin B1-B2 Seviyeleri Yeterli Olmaktadır

Yurt dışında sınavsız üniversite eğitimi almak istiyorsunuz ve istediğiniz bölümün dili zorunlu olarak İngilizce eğitim dili olarak geçmektedir. Günümüzde çoğu bölüm İngilizce eğitim vermektedir. Eğer Türkiye’de okuduğunuz bölüm İngilizce ve hazırlık programı tamamlamış bir kişi iseniz sizin yurt dışı eğitimi almanızda herhangi bir sorun olmayacaktır. Hazırlık eğitimi alan kişiler rahatlıkla B1-B2 seviyelerinde İngilizce bilgisine sahip olabilmektedir.


Bazı üniversiteler sizin İngilizce yeterliliğinizi gösteren belgelerinizi yeterli bulur. Bazı üniversiteler ise Skype gibi görüntülü konuşma programları aracılığıyla sizleri İngilizce mülakatlara alarak dil yeterliliğinizi test etmek isteyebilir. Ayrıca uluslararası dil yeterliliğinizi gösteren sınavlara girerek istenilen puanları almanız gerekmektedir. IELTS VE TOEFL sınavlarından almanızı istedikleri puanlar IELTS sınavı için 5.5, 6.0, TOEFL 70, gibi puanlardır.Ekonomik Ücretler ile Yurtdışında Eğitim Mümkün

Türkiye’de vakıf üniversitelerinde okuyup bundan verim alamıyorsanız veya aldığınız eğitim ödediğiniz ücrete oranla yetersiz kalıyorsa yurt dışı eğitimine yönelerek uluslararası öğrenci kabul eden üniversitelerde ekonomik ücretler ile isterseniz sağlık alanlarında isterseniz mühendislik alanlarında, istediğiniz bölüm ne ise onu daha uygun ücretler ile okumanız mümkün.


Yurt dışı üniversitelerinin ücretleri ortalama olarak şu şekilde bilinmektedir. Sağlık alanında yer edinen tıp, diş hekimliği, eczacılık gibi bölümler için ücretler 4000 Euro ile 12000 Euro arasında değişkenlik gösterir. Siz de kendi bölümünüzde verimli eğitim alamadığınızı düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Yurt dışında sınavsız üniversite ile daha verimli ve uluslararası saygınlığı bulunan üniversitelerde eğitiminizi tamamlayarak daha güzel ve başarı dolu bir kariyere adım atabilirsiniz.


19 views
bunguo-logo-03.png
Don’t be a stranger, send us a line!
We want to hear from you.
You can also email us at: info@bunguo.com
  • LinkedIn
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • TikTok
  • Twitter
  • YouTube

© 2020 by Bunguo Limited.