Search
 • Müge Beğen

Yurtdışı Eğitim Programları Nelerdir?

Updated: Dec 18, 2020
Yurtdışı eğitim programları, yıl içinde binlerce öğrencinin yararlandığı bir eğitim süreci olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak çok rağbet gören bu yurtdışı eğitim programları nelerdir? Öğrenciler yurtdışında nerede eğitim görmeli? Yurtdışı eğitim sürecinin faydaları nelerdir? Bu noktalarda oluşan bilgi eksikliğini gidermek adına konuyu birlikte inceleyelim.


Yurtdışı Eğitim Programları Nelerdir?

Kurumlar arası programlar ve ders işleyiş şekilleri değişse de benzer temeller üzerine kurulmuş yurtdışı eğitim programları bulunur. Bu program çeşitleri aşağıdaki gibidir.

Kısa Süreli Programlar:

Kısa dönemli programlar, süresi en fazla sekiz hafta olan tüm yurtdışında eğitim programlarını içerir. Bununla birlikte, üniversitelerde ve kolejlerde, kısa süreli yurtdışı eğitim programlarının gerçek tanımı kuruma bağlıdır. Bazı kısa süreli programlar fakülte liderliğindeki programlardır, bazıları program sağlayıcıları olan yaz dönemi programlarıdır , bazı programlar yaz veya kış dönemlerinde doğrudan kayıt programlarıdır , bazıları kredisiz programlardır ve bazı yurtdışı eğitim programları isteğe bağlı kampüs dışı bileşenlerdir. Bu programların her biri, programa bağlı olarak farklı düzeylerde destek sunar.


İlginizi Çekebilir: Koronavirüs Yurtdışı Eğitim Başvurularını Etkiledi Mi?


Fakülte Liderliğinde Programlar:

Fakülte liderliğindeki programlar, tam olarak adından da anlaşılacağı gibi kendi üniversitesinden bir öğretim üyesinin programda öğrencilere eşlik ettiği yurtdışı eğitim programlardır. Çoğu kurum için, fakülte liderliğindeki programların çoğu, mevcut bir öğretim üyesi tarafından yönetilen ve kendi üniversitesinde ikamet kredisi sunan kısa vadeli programlardır. Programın birincil irtibat kişisi fakülte lideridir ve programdan önce bazı kampüs içi toplantılar olabilir. Fakülte liderliğindeki programlar sona yaklaştığında, kurs yoğundur. Fakülte lideri ile yoğun iletişim halinde olunur ve sınırlı boş zaman içerir. Görev türleri profesöre göre değişir ancak portföy sunumları, araştırma fırsatları, dergiler, site ziyaretleri ve daha fazlasını içerebilir. Akademik krediye ihtiyacı olanlar, seyahat etmek isteyenler, bir öğretim üyesi ile kalıcı bir akademik iletişim kurmak isteyenler için idealdir.Eğitim Danışmanlıkları Aracılığı ile Uygulanan Programlar:

Program sağlayıcılar tam da adlarının belirttiği gibidir ve öğrencilerine yurtdışı eğitim programları sunarlar. Pek çok sağlayıcı programın detayları önceden belirlenmiştir ve konaklama seçenekleri ile beraber isteğe bağlı hafta sonu ve günübirlik geziler, derinlemesine bir site oryantasyonu, bazı grup uçuş seçenekleri ve daha fazlası mevcuttur. Genel olarak, program sağlayıcıların güçlü öğrenci hizmetleri vardır. Kültürel değişimler, stajlar, gönüllü fırsatlar ve daha fazlası öğrencileri bekler. Program sağlayıcılarla yapılan her bir üyelik anlaşması farklı kurumlarda, farklı şekilde oluşturulur; ancak nihai amaç, öğrenci katılımcılar için faydalı ve olumlu bir deneyim sağlamaktır. Önceden ayarlanmış bir konaklama yerine sahip olmak isteyenler, vize veya oturma izni gibi yasal işlemlerde yardım almak isteyenler, hem akademik hem de sosyal hayatında bir danışmana ihtiyaç duyanlar bu yurtdışı eğitim programını tercih edebilirler.Yurtdışında Nerede Eğitim Görmeli?

Yurtdışında görülecek eğitimde lokasyona karar vermek en zor seçimlerden biridir. Son zamanlarda en sık tercih edilen ülkeler arasında İrlanda, Macaristan, İngiltere ve Polonya gibi ülkeler bulunur. Ülkelerin şartları, sosyal imkanları ve eğitim programları gibi imkanları öğrencilerin seçimlerini etkiler. Bu ülkelerde kısa dönem, fakülte liderliğinde veya danışmanlık ile uygulanan yurtdışı eğitim programları bulunur. Geniş imkanlara sahip olan bu ülkeler sosyalleşme açısından da öğrencileri mutlu edecektir. Öğrenciler araştırmaları sonucunda isteklerine uygun programı seçebilirler. Bu noktada önemli olan kişinin kendi istekleridir.


İlginizi Çekebilir: İrlanda Üniversite Eğitim Avantajları Nelerdir?


Yurtdışında Eğitimin Faydaları Nelerdir?

Yurtdışında eğitim görmenin birçok farklı avantajı bulunur. Bu avantajlar ise şu şekilde özetlemek mümkündür.

 • Farklı Kültürleri Deneyimleme: Birçok uluslararası öğrenci için yurtdışında okumanın, yani yurtdışı eğitim programlarının en büyük avantajlarından biri, tamamen farklı bir ortama girme şansıdır. Bu zenginleştirici deneyim, beklemediğiniz şeyleri görmenize ve yapmanıza ve farklı bir kültürde yetişmiş insanlarla tanışmanıza olanak sağlayacaktır. Örneğin, yurtdışında yaşarken yeni yiyecekler deneyebilir, geleneksel müzik dinleyebilir, yerel etkinliklere gidebilir ve ev sahibi kültürünüzün sunduğu diğer her şeyi keşfedebilirsiniz. Kendi kültürünüzü başkasının gözünden görmeyi öğrenmek de büyüleyicidir.

 • Dil Geliştirme: Yurtdışı eğitim programları ile elde edilen en büyük faydalardan biri de yeni bir dil öğrenme şansıdır. Bir dil öğrenmek gerçek bir zorluk olabilir, ancak o dilin doğal olarak konuşulduğu bir yerde yaşamak gibisi yoktur. İngilizce evrensel olarak kullanılan bir dil olduğu için, İngiltere gibi bir ülkede okumak oldukça avantajlı olabilir. İngilizce öğrenebilecek, yerlilerle konuşabilecek ve dil becerilerinizi gerçekten geliştirebileceksiniz.

 • Uluslararası Seyahat: Yurtdışı eğitimi boyunca yakındaki diğer ülkelere de seyahat edebileceksiniz. Örneğin, bir İngiltere’de eğitim görürseniz, Paris, Roma, Barselona ve daha birçok büyüleyici yeri görmek için kolayca seyahat edebilirsiniz.55 views0 comments

Recent Posts

See All
bunguo-logo-03.png
Don’t be a stranger, send us a line!
We want to hear from you.
You can also email us at: info@bunguo.com

Contact Us

To get a quote, please take the time to fill out the information below.

 • LinkedIn
 • Facebook
 • Instagram
 • Pinterest
 • TikTok
 • Twitter
 • YouTube

© 2020 by Bunguo Limited.