Search
  • Melis Pitelon

Yurt Dışında Dil Eğitimi Alırken Çalışabileceğiz 5 Ülke

Updated: Dec 22, 2020Yurt dışında bir dil okuluna gidip günlük hayata adapte olarak bir dil öğrenmek, belki de dil öğrenmenin en kesin yöntemi olarak görülebilir. Yurt içinde alacağınız eğitimler elbette dil öğrenme konusunda oldukça yararlı olacaktır ancak dil kullanılmadıkça unutulabilen ve aynı bir spor dalı gibi sürekli ve sürekli tekrar edilip çalışılması gereken bir olgudur.

Yurt dışında günlük hayatın içinde sürekli yabancı dil kullanarak öğrenilen yabancı dil kolay kolay unutulmaz ve günlük yaşam pratikliği kazanılarak öğrenilen bir dil bilinçaltına daha etkili işleyeceği için dil öğrenme sorunu kökten bir şekilde ortadan kaldırılır.

Yurt dışında dil öğrenmek bu denli avantajlı bir noktadayken her şeyde ve her yerde olduğu gibi “ekonomi” unsuru yine oldukça belirleyici bir rolde. “Her şey iyi hoş da hem dil okulu masrafını hem de yurt dışında bir ülkede yaşam giderlerini nasıl karşılayacağım?” diye kara kara düşünüyorsanız size iyi bir haberimiz var.

Bazı ülkeler dil eğitimi alırken çalışma izni de vererek hem eğitim masraflarınızı karşılamanızda hem de günlük hayatınızı bulunduğunuz ülkede rahat bir şekilde geçirebilmenizde oldukça yardımcı oluyor.


Peki, nerede bu ülkeler!

Şimdi gelin yurt dışında dil eğitimi alırken aynı zamanda çalışma iznine sahip olup para kazanabileceğiniz ülkelere bakalım;


İRLANDA

İrlanda harika doğası, sıcak insanları ve güvenli şehirleriyle dil öğrenmek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği ülkelerden biri. Bu güzel ülke, dil eğitimi almak üzere gelenlere haftada 20 saate kadar çalışma izni veriyor ve tatil dönemlerinde tam zamanlı çalışma izni sunuyor. Bunun için gerçekleşmesi gereken kriter ise çok basit; öğrencilerin en az 25 haftalık bir programa kayıt olmaları. Eğer İngilizce öğrenmeye yeni başlıyorsanız tam da size göre olan İrlanda’da eğer Dublin’e giderseniz, ana dilinizde iş bulma imkanınız da mevcut; Dublin, Google, Facebook, Amazon gibi büyük şirketlerin Avrupa başkenti denebilir ve bu teknoloji devleri her dilden çalışana ihtiyaç duyuyor ve kapıları hep açık

İrlanda’da yasal olarak asgari çalışma ücreti saatlik 9.55 Euro olup bu ücret aylık 764 Euro gibi bir tutara denk gelmektedir.


İlginizi çekebilir: İrlanda Work and Study Şartları Nelerdir?


AVUSTURALYA

İşte karşınızda hoş görünün ve ılıman iklimin adresi. Çalışma izni veren bir diğer ülke olan Avusturalya geniş yüz ölçümüne rağmen bu yüz ölçümüne göre oldukça düşün bir nüfusa sahip olmasıyla iş bulmak için oldukça avantajlı bir ülke. Avustralya’da dil eğitimi alırken çalışmanın şartı ise en az 12 haftalık bir kursa kayıt olmaktır. Avustralya’da da tıpkı İrlanda’da olduğu gibi tatil dönemlerinde tam zamanlı çalışma izni mevcut.

Avusturalya’da yasal olarak asgari çalışma ücreti saatlik $17.70 olup bu ücret aylık $1.416 gibi bir tutara denk gelmektedir.

YENİ ZELANDA

Çalışma izni veren o güzelim ülkelerden bir diğeri, doğa severleri mest eden, Yüzüklerin Efendisi’ne ev sahipliği yapan ülke Yeni Zelanda! Yüksek yaşam standartları ve kaliteli eğitim kurumları da Yeni Zelanda’nın tercih edilmesini sağlayan diğer önemli faktörler. Tıpkı Avusturalya ve İrlanda’da olduğu gibi Yeni Zelanda’da da dil eğitimi sırasında haftada 20 saat ve tatil zamanlarında ise 40 saate kadar çalışabilirsiniz, bunun için en az 12 haftalık bir dil programına kaydolmanız yeterli.

Yeni Zelanda’da yasal olarak asgari çalışma ücreti saatlik $14.25 olup bu ücret aylık $1140 gibi bir tutara denk gelmektedir.


MALTA

Hem çok masraflı olmasın ama masrafımı karşılayayım, hem de tatil gibi bir dil okuluna kaydolayım diye düşünüyorsanız aradığınız ülke tam da burada, evet Malta! Diğer ülkelerden farklı olarak Malta’da ancak 3 ay boyunca kursa devam ettikten sonra haftalık 20 saatlik çalışma iznine sahip olabiliyorsunuz ve bu haktan yararlanabilmek için sonrasında da kursa devam etmeniz gerekiyor.

Malta’da yasal olarak asgari çalışma ücreti saatlik 5 Euro olup bu ücret aylık 150 Euro gibi bir tutara denk gelmektedir.

KANADA

İşte geldik dil okulunda eğitim alırken çalışma izni veren o güzel ülkelerden sonuncusuna...

Kanada’da alacak olduğunuz dil eğitiminin ardından stajlı bir sertifika ya da diploma programına kayıt yaptırırsanız yasal olarak part-time çalışma iznine sahip olacaksınız. 12 ay ve üzeri bir program sonrası bir yıl, 24 ay ve üzeri bir program sonrası tercih ettiğiniz bölüme göre değişmekle birlikte iki ya da üç yıl çalışma iznine sahip olacaksınız.

Kanada’da saatlik kazanacağınız ortalama ücret 10-12 Kanada Doları civarındadır.


İlginizi çekebilir: Yurt Dışında Üniversite Okumak İçin Neler Yapmalı?

201 views0 comments

Recent Posts

See All
bunguo-logo-03.png