Search

Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Updated: Dec 22, 2020

Yurt dışında eğitim alma isteği, Türkiye’de yaşayan öğrencilerin her geçen gün daha fazla ilgisini çekmektedir. Öğrencilerin hayallerindeki bölümleri okumalarına engel olan zorlu sınav sisteminin yarattığı olumsuzluk ile yabancı bir ülkede hem yeni bir dil öğrenme hem de farklı bir kültür içerisinde yaşama gibi avantajlarının bulunması nedeni ile yurt dışında eğitim görmek isteyen öğrencilerin sayısı sürekli olarak artış eğilimindedir. Bu noktada yurt dışı eğitim danışmanlığı hizmetleri ön plana çıkmaktadır. Zira tüm işlemlerin farklı bir dilde yürütülecek olması ve daha önce bu türden bir deneyim yaşamamış olan öğrenciler açısından, yurt dışında bir üniversiteye başvurmak oldukça zordur. Eğitim danışmanları bu konuda öğrencilere büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Ancak yurt dışı eğitim danışmanlığı hizmeti alırken dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar mevcuttur.

Danışmanlık ÜcretleriYurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilerin danışman tercihi yaparken öncelikli olarak üzerinde durması gereken konulardan biri, danışmanlık ücretleridir. Danışmanlık hizmeti veren firmaların izlemiş olduğu üç ana yol bulunmaktadır. Bunlardan ilkinde firma, danışmanlık ücretinin tamamını öğrenciden talep etmektedir. İkinci yol, danışmanlık ücretinin, öğrencinin kaydının yapılacağı üniversiteden tahsil edilmesidir. Üçüncü yol ise bir danışmanlık ücretinin bir kısmının öğrenciden, bir kısmının da üniversiteden tahsil edilmesidir. Yurt dışı eğitim danışmanlığı hizmeti için ödenecek ücretin baştan belirlenmesi, sonradan sürpriz maliyetlerin ortaya çıkmaması açısından önemlidir.

Danışmanın Bilinirliği


Tercih edilecek danışmanın bilinir, güvenilir ve profesyonel olması yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler açısından büyük kolaylıklar sağlar. Günümüzde internetin de sağlamış olduğu olanaklar yardımıyla danışmanlar ve danışmanlık firmaları hakkında pek çok yoruma ulaşabilmek mümkündür. Hizmet alınmak istenilen danışman hakkında, daha önce hizmet alan kişilerin ne düşündüğüne dair kısa bir araştırma yapılabilir. Ayrıca başvuru yapacak öğrencilerin yakın çevrelerinde, önceden yurt dışı eğitim danışmanlığı hizmeti almış olanlarla irtibata geçilmeli ve onların da danışmanlarına dair fikirleri alınmalıdır.

Danışmanın Deneyimleri ve Alanındaki UzmanlığıYurt dışında eğitim almak için danışman seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da danışmanın deneyimli ve bu işi yapmaya yetkin bir uzman olmasıdır. Danışmanlık vasfına sahip olmayan ya da bu yönde herhangi bir bilgi birikimi ile yeterliliğini ortaya koyabilecek bir eğitimi olmayan kişilerin danışman olarak tercih edilmemesi önemlidir. Yeteri kadar bilgi ve deneyime sahip olmayan danışmanların yapacağı işlemler, öğrenciler açısından olumsuz sonuçlar yaratabilir.


İlginizi çekebilir: Yurt Dışı Eğitim Programları Nelerdir?

Danışmanın Başvuru Yapabileceği Okul Türleri

Yurt dışı eğitim danışmanlığı hizmeti veren kişi veya firmalar, üniversite seçimi konusunda iki farklı tutuma sahiptir. İlkinde, öğrencinin gitmek istediği üniversite ile bağlantı kurarak gerekli işlemlerin yapılması söz konusudur. Yani hangi üniversiteye kayıt yapılacağı öğrenci tarafından belirlenir. İkinci yöntemde ise danışmanın ya da bünyesinde bulunduğu firmanın bir üniversite havuzu mevcuttur. Bu havuz içerisinde yer almayan üniversiteler için yapılacak başvurular kabul edilmemektedir. Gideceği üniversiteyi zihninde belirlemiş olan bireyler, danışmanın o üniversiteye dair işlemleri yapıp yapmadığına da dikkat etmelidir.


İlginizi çekebilir: Yurt Dışında Üniversite Okumak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Yurt Dışı Eğitim Başvurularını Profesyonel Danışman ile Yapmanın Avantajları


Yurt dışında eğitim almak isteyen bireylerin, başvurularını danışmanlar aracılığı ile yapmalarının sağladığı birtakım avantajlar bulunmaktadır. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Bütçeye Uygun Üniversite Seçimi: Üniversite eğitimlerini yurt dışında tamamlamak isteyen bireyler, bütçelerine uygun bir alternatifi tercih eder. Ancak yurt dışındaki üniversiteler çok geniş bir yelpaze teşkil eder. Dolayısıyla kişinin bireysel olarak hepsinin fiyatlarını öğrenmesi ve bütçeye uygun üniversiteyi bulması oldukça zorlu bir sürece dönüşür. Bu durum daha avantajlı fiyatlar ile gidilebilecek nitelikli üniversite fırsatlarının kaçırılmasına da neden olabilmektedir. Yurt dışı eğitim danışmanlığı hizmeti ise öğrenci adaylarının bütçelerine en uygun üniversiteyi seçmelerinde destek sağlar.

  • Burs İmkanlarından Yararlanma: Yurt dışında eğitim veren üniversitelerin önemli bir kısmı, öğrenciler için cazip burs programları sunmaktadır. Herhangi bir destek almadan başvuru yapmaya çalışan bireylerin bu bursları gözden kaçırma ihtimalleri vardır. Danışmanlar ise hangi üniversitelerin, ne tür burs programları sunduğuna dair kapsamlı bir hizmet sunmaktadır.

  • Sürekli Destek: Eğitim danışmanları, yalnızca kayıt işlemleri ile ilgilenen ve sonrasında öğrenci ile bağlarını kesen kişiler değildir. Öğrencinin gitmiş olduğu ülkede karşılaşabileceği sorunlar karşısında günün her saatinde arama ve destek olanağı da sağlamaktadır. Bu destek, öğrenci yeni okuluna alışıncaya kadar devam etmektedir.

Yurt dışı eğitim danışmanlığında profesyonel ve tecrübeli bir ekiple çalışmak için Bunguo'yu ziyaret edin!57 views0 comments

Recent Posts

See All
bunguo-logo-03.png