Search
  • ozencasl

YLSY Bursu Nedir? Kimler Faydalanabilir?

Updated: Dec 22, 2020

Burslar, öğrencilerin eğitim gördükleri süre boyunca maddi gereksinimlerini rahat bir şekilde karşılayabilmeleri açısından son derece önemlidir. Türkiye’de de başta devlet kurumları olmak üzere çok sayıda kurum öğrenci destek bursları sağlamaktadır. Bu bursların en prestijlilerinden biri olarak kabul edilen YLYS bursu Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yurt dışında lisansüstü eğitim alan öğrencilere verilir. Üniversiteler ve devlet kurumları öncelikli olmak üzere, Türkiye’nin nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılayabilmek için sağlanan bu burs, gerekli şartları taşıyan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına verilmektedir. Bu bursu almaya hak kazanan öğrencilerin eğitim masraflarının yanı sıra konaklama ve diğer yaşamsal faaliyetleri de Millî Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenmektedir.

YLSY Bursu Başvuru Koşulları


YLYS bursu için başvuru yapacak adayların yurt içinde eğitim veren 4 yıllık bir fakülteden ya da yurt dışında bulunan ve denkliği Türkiye Cumhuriyeti tarafından kabul edilmiş olan bir lisans programından mezun olması gerekmektedir. Ayrıca adayların lisans mezuniyet ortalamalarının 4’lük sistemde 2,50 ya da 100’lük sistemde bu ortalamaya denk gelen bir dereceye sahip olmaları mecburidir. Lisans eğitimlerini yurt dışında tamamlamış olan bireyler, denklik işlemlerini bursun başvuru tarihi bitmeden önce tamamlamış olmalıdır. Bununla birlikte, başvuru tarihinin son günü itibariyle adayların 30 yaşlarını doldurmamış olması da zorunlu olan şartlar arasındadır.

YLYS bursu için gerekli görülen şartlardan bir diğeri ise ALES sınavına girmiş olmak ve başvuru yapılmak istenilen lisansüstü bölümün kabul ettiği puan türünden en az 70 puan almaktır. Bu bursa başvuracak erkek adayların, askerlik ile herhangi bir ilişiği olmadığına dair ispatı sunmaları önem arz etmektedir. Lisans eğitimi boyunca herhangi bir disiplin cezası almış olmak ve sağlık durumunun yurt dışında tek başına yaşamaya elverişli olmaması gibi durumlar, burs için yapılacak başvurunun reddedilmesine sebep olur.

YLSY Bursu Yabancı Dil Yeterliliği


Millî Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanan YLYS bursu için başvuruda bulunacak adaylar, İngilizce ya da Almanca dillerinden en az 1 tanesine dair yeterliliklerini ispat etmelidir. Bu yeterliliği ispat edemeyen adaylar için yurt içinde 12 ay, yurt dışında 6 ay süre ile sınırlı olmak kaydıyla dil öğrenme izni verilir. Kendilerine tanınan bu süre zarfında dil yeterliliği sağlayamayan adaylar, burs programından çıkarılır. Bursun kapsamı yurt dışı eğitim olduğundan dolayı YDS ya da YÖKDİL gibi sınavların geçerliliği söz konusu değildir. YLYS bursundan yararlanmak için adayların girmeleri gereken sınavlar ve minimum yeterlilik düzeyleri şunlardır:

· TOEFL – IBT: 70

· TOEFL – CBT: 21

· TOEFL – PBT: 548

· CAE: B

· CPE: C

· FCE: C

· Pearson PTE: 50

· IELTS: 6.0

YLSY Bursu Alanların Zorunlu Hizmet Yükümlülüğü


Burs denildiği zaman her ne kadar geri ödemesiz olarak verilen bir destek olduğu düşünülse de YLYS bursu “geri ödeme yükümlülüğü getiren” bir burs programıdır. Bu burstan yararlanan öğrenciler Türkiye’ye geri döndüklerinde, burs aldıkları sürenin 2 katı kadar bir zaman diliminde zorunlu hizmet vermekle yükümlüdür. Zaman zaman farklı görevlendirmeler olmakla birlikte, öğrenciler zorunlu hizmetlerini genellikle adına öğrenim gördükleri kamu kurumlarında yerine getirmektedir.


Yurtdışı eğitimlerini tamamlayan öğrenciler, mezuniyet tarihlerinden itibaren en geç 2 ay içerisinde Millî Eğitim Bakanlığı’na başvuruda bulunarak görev talebinde bulunmalıdır. Atamalarının yapılacağı zamana kadar geçen süre boyunca da bu öğrencilere yurt dışında almış oldukları bursun yarısı kadar destek ödemesi yapılmaktadır. Burslu öğrencilerin hangi kadrolara atanacağına dair bilgilendirme, YLSY kılavuzunda ilan edilir. Bununla birlikte YLYS bursundan yararlanan öğrenciler genellikle uzman, uzman yardımcısı ve araştırma görevlisi gibi nitelikli kadrolara yerleştirilmektedir.


İlginizi Çekebilir: Yurt Dışında Üniversite Okumak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

YLSY Bursu Hangi Ülkeler İçin Verilmektedir?


YLYS bursu, Amerika, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Kanada, İrlanda, İspanya gibi gelişmiş dünya ülkeleri başta olmak üzere her kıtadan çok sayıda ülkeyi kapsamaktadır. Burs verilirken, ülkeden ziyade başvurulmak istenilen üniversitenin küresel çapta akademik başarılarına odaklanılır. Times Higher Education, Academic Ranking of World Universities ya da QS World University Rankings-Top Universities tarafından hazırlanan dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde, son 3 yıl içerisinde en az bir de yüzde 60’lık dilim içerisine girmeyi başarmış olan üniversiteler, bu bursun kapsamına dahil edilmektedir. Adayların bu kapsamda olmayan bir üniversiteye başvuru yapmak istemeleri durumunda, bakanlık tarafından özel değerlendirme yapılmaktadır.


İlginizi çekebilir: Yurt Dışında Üniversite Okumak İçin Neler Yapmalı?


Daha fazlası için Bunguo'yu ziyaret edin!46 views0 comments

Recent Posts

See All
bunguo-logo-03.png
Don’t be a stranger, send us a line!
We want to hear from you.
You can also email us at: info@bunguo.com

Contact Us

To get a quote, please take the time to fill out the information below.

  • LinkedIn
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • TikTok
  • Twitter
  • YouTube

© 2020 by Bunguo Limited.