Search
  • Müge Beğen

Polonya’da Üniversite Okumak İçin 7 Sebep

Updated: Dec 22, 2020


Son dönemin yurt dışı eğitim konusunda en çok tercih edilen Orta Avrupa ülkelerinden olan Polonya’da üniversite okumak için 7 nedeni sizinle paylaşıyoruz!


1.Yüksek Eğitim Kalitesi:

Polonya'da yüksek öğrenimin uzun bir geleneği vardır. İlk üniversite 1364'te Krakov'da kurulmuştur ve Krakov Akademisi, dünyanın en eski akademilerinden biridir. Günümüzde Polonya'da yaklaşık 450 yüksek öğretim kurumu bulunmaktadır. Bazıları sadece ulusal akademik merkezler değil, bölgesel olanlardır. Adayın ilgilendiği alan ne olursa olsun herkes burada yurt dışı eğitim için iyi bir yer bulabilir. Polonya'da tıp, tarım, teknik, ekonomi, müzik ve güzel sanatlar akademileri gibi birçok özel üniversite vardır. Bunun üzerinde çok sayıda özel üniversite bulunur. Polonya, Avrupa Birliği'nin bir parçası olarak Bologna Sürecinde aktif rol oynamaktadır. Polonya'da üniversite mezunlarına verilen tüm diplomalar diğer Avrupa ülkelerinde yaygın olarak tanınır ve dikkate alınır. Polonya'daki tüm eğitim sürecinin kalitesi sürekli olarak değerlendirilmektedir.


2.Yaşam Maliyetleri:

Polonya'da üniversite okumanın ve ortalama eğitim maliyetinin Batı Avrupa veya İskandinav ülkelerinden iki kat daha düşük olduğu bilinir. Bunun nedeni, Polonya'da kazançların genellikle oradaki kadar yüksek olmaması, ancak diğer yandan yaşam maliyetlerinin yeterince düşük olmasıdır. Bu nedenle Polonya, makul bir fiyata Avrupa Birliği'nde eğitim almak isteyen herkes için mükemmel bir yer olabilir. Hem hizmet hem de ürün maliyetleri karşılanabilir ve kalitesi en az diğer Avrupa ülkelerinde olduğu kadar iyidir. Ülkeye giriş ve öğrenim ücretlerini diğer ülkelerdekilerle karşılaştırmak, Polonya'da üniversite okuyan öğrenciler için mükemmel bir ülke olduğunu söyleyebilir.
3.Canlı Öğrenci Hayatı ve Kültürel Zenginlik:

Polonya'da üniversite okuyan öğrencilerin yaşamı oldukça aktiftir. Günümüzde de devam eden popüler öğrenci şenlikleri eski dönemlerden gelmiştir. Günümüzde Polonya'da geçmişte olduğundan daha fazla öğrenci vardır. Öyleyse öğrenci festivallerinin öncekilere göre daha muhteşem olmasına şaşmamalıdır. Yurt dışı eğitim öğrencileri için birçok farklı gösteri ve konser düzenlenir. Aktif öğrenciler, her üniversitede çalışan çeşitli öğrenci derneklerine kayıt olabilirler. Bunun da ötesinde, Polonya şehirleri, yakın yaşam deneyimine veya diğer kültürel etkinliklere katılmak isteyen herkes için geniş bir alan sunar. Kulüpler, barlar veya restoranlar genellikle bazı özel indirimlerden yararlanan öğrencilere açıktır. Her yıl her üniversite Juwenalia adında kendi karnavalını düzenler. Juwenalia sırasında herkesin parti yapması için tüm dersler iptal edilir. En büyük şehirlerde her gün izlenecek, dinlenecek veya dahil olunacak çok şey vardır.


4.Avrupa’nın Merkezi:

Polonya, Avrupa'nın en iyi şirketlerine ve dünyanın en iyilerinden bazılarına kapıları açacak bir diploma alabileceğiniz yerdir. Ülkenin tıp fakültelerinin ABD'de akredite olması ve Polonya'da üniversite okurken Avrupa Birliği'nin eğitim programlarına erişiminiz olması ve yurt dışında staj yapabilmeniz gibi başka birçok avantajı vardır. En kaliteli, uluslararası kabul görmüş derecelerle, dünyadaki neredeyse hiçbir bölge kariyerinize bu kadar umut verici bir başlangıç ​​yapamaz. Yurt dışı eğitim imkanları ile birlikte Polonya'nın tüm Avrupa Birliği ile parmaklarınızın ucunda mükemmel bir ulaşım bağlantısı olan elverişli bir coğrafi konuma sahip olduğunu unutmamalısınız.


5.Misafirperverlik:

Polonyalılar, yurt dışı eğitim programı ile geldiğinizde, konaklama ayarlamada sorun yaşarsanız size bir veya iki gece için dairelerini sunmaktan çekinmezler ve Polonya'daki konaklamanızı konforlu ve ilginç kılmaya her zaman özen gösterirler. Tarih, Polonya kimliğinin önemli bir parçası olduğundan, neredeyse her Polonyalı size memleketleri hakkında nefes kesici hikayeler anlatacak ve anında ücretsiz ve çekici bir tur rehberi olacaklardır. Polonya’da karşılaştığınız misafirperverliğin sebebi de Polonya kültürüdür.


İlginizi Çekebilir: Koronavirüs Yurt Dışı Eğitim Başvurularını Etkiledi Mi?

6.Hızlı Büyüyen İstikrarlı Ekonomi:

Polonya hızlı bir ekonomik gelişme sürecinden geçse de yaşam maliyeti hala çoğu AB ülkesinden önemli ölçüde daha düşük. Temel konaklama, yemek ve ulaşım masraflarını karşılamak için toplam 200-400 Euro yeterlidir. Eğlence ve kültürel etkinliklere katılımın maliyeti de AB ortalamasından çok daha düşüktür. Çalışmanın temel maliyeti de oldukça rekabetçidir. Minimum oran, AB ortalamasının birkaç katı olan yılda 2000 Euro'dur. Hızlı ekonomik kalkınma için 20 yıldan beri Polonya ekonomisi önemli ölçüde büyümektedir.7.Çalışma İzni:

Lehçe dilinin temeline hakimseniz yurt dışı eğitim sürecinin dışında çalışmak çok mantıklı olacaktır. AB / AEA ülkelerinin vatandaşı olan uluslararası öğrenciler, çalışma izni olmadan Polonya'da üniversite okurken çalışma hakkına da sahiptir. Saatlik ücretler diğer çalışma şartlarına oranla daha düşük olsalar da öğrenciler için oldukça karlı olabilir. Özellikle bir danışmanlık şirketi ile anlaşıp yasal işlemleri kolay bir şekilde hallederseniz çalışma izni almak çok daha kolay olacaktır.


27 views0 comments

Recent Posts

See All
bunguo-logo-03.png