Search
  • Melis Pitelon

Macaristan Üniversite Eğitimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Updated: Dec 22, 2020Üniversite okumak birçok gencin hayallerini süslerken, yurt dışında üniversite okuma hayali ise gençlere gerçekten rüya gibi geliyor. Ancak yurt dışında okuma fikri her ne kadar rüya gibi gelse de yetersiz bilgiden ve yanlış seçimlerden ötürü korkutucu olup kabusa dönüşebiliyor ve daha açılmadan bu defter birçok genç için kapanıyor.

Bu rüyayı olabildiğince güzel yaşamanıza olanak tanıyacak ve rüyaların muhteşem bir şekilde gerçeğe dönüşmesini sağlayacak yazımızdan sonra artık yurt dışında okumak karmaşık ve zor değil oldukça kolay ve rahat gelecek!


Avrupa’da iyi eğitimin adresi belli: MACARİSTAN!Macaristan 2004 yılında Avrupa Birliği’ne tam üye olduktan sonra birçok alanda olduğu gibi eğitim alanında çok büyük ilerlemeler kaydetti. Uyum süreci ve AB fonlarının desteği sayesinde gözle görülür bir atılım sergileyen Macaristan Üniversiteleri Avrupa’nın yüksek düzeydeki üniversiteleri arasında gösteriliyor.

Avrupa’nın yükselen yıldızı olan Macaristan yaklaşık 10 milyonluk bir nüfusa sahip, Budapeşte’nin başkent olduğu, Romanya, Avusturya, Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya, Ukrayna ve Slovakya’ya komşuluk eden bir Avrupa ülkesidir. Komşularının adedinden de belli olacağı üzere Macaristan, tam bir Orta Avrupa ülkesidir ve bu durum Macaristan’ın hem jeopolitik hem de ekonomik olark çok özel bir noktada olmasını sağlamıştır.


İlginizi Çekebilir: Yurt Dışı Dil Okulları ile İlgili 7 Tavsiye


Macaristan’da Üniversite Eğitimi Almanın Avantajları


Avrupa’da oldukça öenmli bir noktada olan Macaristan üniversiteleri verdiği eğitim açısından çok güçlü bir seviyededir. Çok temel olarak bir örnekle bu savı güçlendirmek mümkün; bugüne kadar tam 14 Macar bilim insanı, edebiyatçı ya da sanatçı Nobel ödülüne layık görülmüştür. Yalnızca bu veri bile Macaristan’daki eğitimin ve bu eğitimin sürdürülebilirliğinin ne kadar güçlü ve donanımlı olduu ispat etmektedir. Macaristan’da birçok köklü üniversite bulunmaktadır ve bu üniversitelerde birçok öğrenci kendisine uygun bir bölümde okuma şansı edebilir. Gelin bu okullara ve bünyesinde barındırdığı bölümlere bir göz atalım;


Peç Üniversitesi


1367 yılında Peç (Pécs) şehrinde yer alan üniversite, Macaristan'ın en eski üniversitesidir. Peç Üniversitesi özellikle tıp alanında öncü üniversitelerden biridir. Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Ebelik Diyetisyenlik, Beden Eğitimi ve Koçluk, Turizm ve Psikoloji olmak üzere birçok lisans programı bulunmaktadır.


IBS International Business School

Avrupa’nın Silikon Vadisi diye adlandırılabilir. Öğrencilerine akademik olarak birçok imkan sağlayan bu üniversite, İngiltere Buckingham Üniversitesi Diploması ile birlikte öğrencilerine çifte diploma fırsatı sunmaktadır. Finansal Yönetim, Turizm ile Yönetim, Psikoloji ile Yönetim, Sanat Yönetimi, Pazarlama ile Yönetim, Diplomasi ile Yönetim ve Yönetim gibi lisans programları mevcuttur.


Debrecen Üniversitesi

Budapeşte’ye 2 saatlik mesafede bulunan Debrecen şehrinde 1538 yılında kurulmuştur. Tıp eğitiminin en çok tercih edilen bölümlerden birisi olduğu üniversite, bunların yanı sıra kampüs olarak spor tesisleri ve ve kampüs yaşamı çok renkli olan bir üniversitedir. Ziraat Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, İşletme Enformatiği, Tıp, İş Bilişim, Ticaret ve Pazarlama, Matematik, Müzikal Yaratıcı Sanat ve Müzikoloji, Performans (Müzik), Fizik ve Teknik Yönetim gibi bölümler vardır.


Budapeşte Metropolitan Üniversitesi

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yer alan üniversitede . Animasyon, Görsel Sunum, Medya Tasarımı, Fotoğrafçılık, İşletme ve Yönetim, Uluslararası İşletme Ekonomisi, Uluslararası İlişkiler, Turizm ve Catering gibi lisans programları mevcuttur.


Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi

1782 yılında kurulmuştur. Bünyesinde 50 farklı ülkeden 800’e yakın yabancı öğrenci bulundurur. Mimarlık, Biyokimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Çevre Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği bölümleri vardır.

Üniversitelerinin eğitim dilinin İngilizce olması birçok uluslararası öğrencinin tercih sebebi olmuştur. Alacağınız İngilizce eğitim ile yabancı dil probleminiz varsa bunu da kolaylıkla ortadan kaldırabilirsiniz.

Maddi açıdan ise Macaristan Üniversitelerinde eğitim almanın maliyeti; Türkiye’de bir vakıf üniversitesinin maliyetinden azdır. Macaristan’da yaşamı giderleri, Türkiye’yle aynı seviyededir.

Macaristan’da tıp eğitimi yıllık ortalama $15.700-18.200, Diş Hekimliği $16.300-18.200, Eczacılık ise $10.420-12.000 bandında yer almaktayken diğer bölümler için ortalama €3500-6500 bandındadır.

Macaristan’da alacağınız üniversite eğitimi (hazırlık yılı hariç) 3 yıldır. Bazı mühendislik bölümlerinde 3,5 yıldır. Ayrıca YÖK denkliği sayesinde alacağınız diplomalar YÖK tarafından onaylanırken bu ülkede eğitim almak için lise diplomanız yeterli olmaktadır. Sınav kazanmak zorunda olmadan lise diploması ve not dökümü ile Macaristan üniversitelerine kayıt yaptırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Yurt Dışı Dil Okulları ile İlgili 7 Tavsiye

34 views0 comments

Recent Posts

See All
bunguo-logo-03.png