Search
  • gamze54

Kuzey Avrupa Ülkelerinde Eğitim Fırsatı
Doğal güzellikleri, refah düzeyinin yüksekliği ve hem kültürel hem de tarihsel açıdan sahip olduğu zenginlik Kuzey Avrupa ülkelerini pek çok alanda dünya ortalamalarının üzerinde bir konuma taşımaktadır. Eğitim, bu ülkelerin ön plana çıktığı hususlar arasında öncelikli bir yere sahiptir. Her yıl dünyanın farklı ülkelerinden binlerce öğrenciye ev sahipliği yapan Kuzey Avrupa ülkeleri, bu yönleri ile yabancı öğrenci hareketliliğinin en yüksek olduğu lokasyonlar arasında yer almaktadır. Son yıllarda Türkiye’de yurt dışında eğitim almaya yönelik eğilimin artış göstermesi, Türk öğrencilerin de bu ülkelere yoğunlaşmasını sağlamaktadır.


Öğrencilerin Kuzey Avrupa ülkelerinde eğitim almanın çok zor olduğu yönündeki endişeleri büyük ölçüde kulaktan dolma bilgilerden kaynaklanmaktadır. Kuzey Avrupa ülkelerinde eğitim hayatına başlayabilmenin kendine göre belli zorlukları olsa dahi sunulan pek çok avantaj bu zorlukları çözülebilir kılmaktadır. Siz de Kuzey Avrupa ülkelerinde lisans ya da lisansüstü eğitim almak istiyorsanız Bunguo ile iletişime geçebilirsiniz! Deneyimli danışman kadromuzun sizlere sunacağı nitelikli hizmetler sayesinde Kuzey Avrupa’da eğitim hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.


Norveç’te Eğitim


Dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı ülke olarak tanımlanan Norveç, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerin öğrencileri açısından çeşitli eğitim olanakları sağlamaktadır. Özellikle yüksek lisans düzeyinde ücretsiz eğitim sağlaması ile ön plana çıkan ülke, her yıl tüm dünyadan 10 bin civarında yabancı öğrenciyi kabul etmektedir. Kuzey Avrupa ülkelerinde eğitim almak isteyenlerin öncelikli adreslerinden biri olan Norveç’te resmi dil Norveççe olmasına karşın eğitim alabilmek için bu dili bilme gibi bir zorunluluk yoktur. İngilizce dilinde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi bulabilmenin mümkün olduğu ülkede, dil eğitimi almak isteyenler açısından da pek çok olanak mevcuttur. Ayrıca etkileyici doğası, farklı kültürlere gösterilen hoşgörü, gelişmiş sosyalleşme olanakları ve yüksek refah düzeyi Norveç’i öğrenciler için cazip bir tercih haline getirmektedir.


Danimarka’da Eğitim


Kuzey Avrupa ülkelerinde eğitim almak isteyen Türk öğrencilerin öncelikli duraklarından bir diğeri ise Danimarka... Lisans eğitimi süresinin Türkiye’ye göre 1 yıl daha kısa olması bu ülkeye duyulan ilgiyi artırmaktadır. Danimarka’da da eğitim programlarının dili genellikle İngilizce olduğundan, ek bir dil öğrenme zorunluluğu yoktur. İngilizce bilgisi yeterli düzeyde olmayan öğrenciler için Danimarka’da pek çok dil hazırlık eğitimi programı da bulunmaktadır. Her yıl dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde yer almayı başaran nitelikli eğitim kurumları ve diğer Kuzey Avrupa ülkelerinde olduğu gibi gelişmiş toplumsal ve ekonomik düzeyi Danimarka’yı başarılı bir eğitim ülkesi konumuna taşımaktadır.


İsveç’te Eğitim


Üniversite eğitimi için en ideal ülkelerden biri olan İsveç’te nüfus genellikle ülkenin güney kısmında yoğunlaşmıştır. Bunun sebebi iklim şartlarının kuzey bölgelerinde son derece sert olmasıdır. Stockholm, Göteborg, Malmö gibi büyük kentlerde eğitim açısından gelişmiş olanaklar bulabilmek mümkündür. Diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığı zaman daha az üniversiteye sahip olmasına rağmen bu üniversitelerin niteliği ile ön plana çıkan İsveç, Türk öğrenciler açısından da bir cazibe merkezidir.


Kuzey Avrupa’da Eğitimin Sağlayacağı Yararlar


Kuzey Avrupa ülkelerinde eğitim almanın öğrenciler açısından pek çok avantaj söz konusudur. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

  • İleri Düzeyde Yabancı Dil: Yurt dışında eğitim almanın öğrencilere kattığı en büyük artı, kültürün içinde katılımcı olarak yer alarak dil öğrenebilmeleridir. Farklı ülkelerden çok sayıda öğrencinin yer aldığı ve ortak olarak İngilizce konuşulan bir ortamda, yabancı dili zayıf olan bireyler bile kısa sürede gelişim kaydedebilmektedir.

  • Daha Güçlü Diploma: Kuzey Avrupa ülkelerinde yer alan üniversiteler, genellikle dünya sıralamalarında önemli bir yer edinebilmiş ve eğitim kalitesi açısından dünya standartlarının üzerine ulaşabilmiş üniversitelerdir. Bu nedenle Kuzey Avrupa ülkelerinde eğitim alan bireyler alacakları diplomalar ile dünyanın hemen her bölgesinde kendilerine istihdam olanağı bulabilir.

  • Yaşama ve Yerleşme İzni: Hem Avrupa ülkelerinde hem de Kuzey Avrupa ülkelerinin bazılarında eğitimlerini tamamlayan öğrencilere çalışma ve yaşama izni hakkı tanınmaktadır. Bu hak bile bireyler açısından başlı başına Kuzey Avrupa ülkelerini bir tercih haline getirmektedir.

55 views0 comments

Recent Posts

See All
bunguo-logo-03.png