Search
  • ozencasl

Kanada’da Dil Eğitimi Hakkında 5 Önemli Bilgi

Updated: Dec 22, 2020

Dünya ülkeleri üzerinde her geçen gün etkisini daha fazla göstermeye başlayan küreselleşme, bireyleri çok kültürlü ve çok dilli olma konusunda teşvik etmektedir. Günümüz dünyasında bireylerin yalnızca kendi ana dilleri ile yaşamlarını başarılı bir şekilde sürdürme ve kariyer yapabilme olanağı tamamıyla ortadan kalkmıştır. Bu durum, bireylerin dil eğitimine daha fazla değer vermesine yol açmıştır. Ancak Türkiye’de ana dilin Türkçe olması ve dil eğitimi veren kurumların yeterince kaliteli olmaması gibi nedenlerden, dil eğitimi almak isteyenlerin yurt dışına yönelimi söz konusudur. Yurt dışında dil eğitimi almak isteyenlerin en çok tercih ettikleri ülkeler arasında Kanada ilk sıralarda yer almaktadır. Elbette Kanada’da dil eğitimi seçeneğini avantajlı hale getiren birden fazla neden bulunmaktadır.

Dünyanın Önde Gelen Dil OkullarıKanada’da dil eğitimi, bu ülkenin dünyanın en kaliteli dil okullarına sahip olmasından dolayı öncelikli tercih sebebidir. Eğitim sistemi ile tüm dünyada örnek olarak gösterilen Kanada, dil okullarını da kendi eğitim sisteminin düzeyine yükseltmiş ve böylelikle yurt dışından en fazla yabancı öğrenci çeken ülkelerden biri haline gelmeyi başarmıştır. Ülke içerisinde İngilizcenin öncelikli ana dil olması da bu ülkeyi cazip hale getirmektedir. Kanada’da konuşulan İngilizce aksanı, Amerikan aksanına kıyasla daha sade ve daha anlaşılır bir niteliktedir. Ayrıca sürekli konuşarak pratik yapabilme olanağı da öğrenciler açısından oldukça önemli bir husustur. Zira dil eğitiminde, dilin konuşulduğu kültürün içerisinde yaşayarak öğrenmenin yeri büyüktür.

Akademik Kariyer FırsatıKanada’yı dil eğitimi konusunda öğrencilerin ilk tercihleri arasına sokan bir diğer neden de dil eğitiminden sonra sunmuş olduğu olanaklardır. Dünyanın önde gelen üniversitelerine ev sahipliği yapan Kanada, dil eğitimini bu ülkede tamamlayan öğrencilere bu üniversitelerde akademik kariyerlerine başlayabilme ya da farklı meslek kurslarına katılabilme olanağı sunmaktadır. Dil eğitiminin sonrasında akademik kariyerlerine başlayan bireyler için de bu hak devam etmektedir. Ayrıca herhangi bir lisans bölümünden mezun olan bireyler, dil eğitimlerinin ardından kendi alanlarında staj yapabilme hakkına da sahip olmaktadır. Ancak, Kanada’da dil eğitimi esnasında çalışabilme olanağından söz etmek mümkün değildir.


İlginizi çekebilir: Kanada Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Evrensel GeçerlilikKanada’da dil eğitimi, tüm dünyada geçerli olan bir eğitimdir. Yurt dışında dil eğitimi alırken en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biri, alınacak dil sertifikasının geçerliliğidir. Bazı küçük Avrupa ülkelerinde ya da az gelişmiş ülkelerde alınan dil eğitimleri, dünyanın bazı ülkelerinde kabul edilmeme gibi bir dezavantaj getirebilmektedir. Alınan dil eğitiminin geçerli sayılmaması, gidilmek istenilen ülkede yeniden dil sınavları ve kursları ile muhatap olmayı gerektireceğinden, sağlamış olduğu sertifikalar tüm dünyada geçerli olan Kanada, dil eğitimi açısından son derece cazip bir ülke halinedir. Ayrıca, akademik başvurularda kullanmak için TOEFL ve IELTS sınavlarına, bu ülkeden dönülmeden önce girilmesinin yararı büyüktür. Dil okullarının öğrencilere vermiş oldukları sertifikalar, üniversiteler tarafından tanınmadığı için, hangi ülkeden eğitim alınırsa alınsın, bu sınavlara girerek dil yeterliliği ispat edilmelidir.

Daha Güçlü ÖzgeçmişKanada’da dil eğitimi aldıktan sonra Türkiye’ye dönmek isteyen ya da dünyanın herhangi bir ülkesine gitmek isteyen bireyler açısından büyük bir avantaj da bu durumun özgeçmişlerine sağlamış olduğu katkıdır. Özellikle Türkiye’de, Kanada’da dil eğitimi almış bireyler hem akademik alanlarda hem kamu kurumlarında hem de özel sektör işletmelerinde kendilerine kolay bir şekilde istihdam olanağı bulabilmektedir. Zira Türkiye’deki dil eğitimi ile kıyaslandığı zaman, Kanada’da dil eğitimi büyük bir kalite barındırmaktadır. Ayrıca farklı ülkelerde iş başvurusu yapmak için hazırlanacak özgeçmişlerde de bu durum bireylere öncelik tanımaktadır.

Zengin Sosyal HayatElbette Kanada’da dil eğitimi alacak olan adayların tüm günleri okul ve eğitim ile sınırlı değildir. Eğitim kalitesinin yanı sıra Kanada son derece renkli ve zengin bir sosyal hayata sahiptir. Dünyanın çok farklı ülkelerinden binlerce öğrenciye ev sahipliği yapan bu çok kültürlü ülkede, bireyler kendi kültürlerine uygun yemek, eğlence ve farklı aktivitelere kolaylıkla erişebilmektedir. Sosyalleşme olanaklarının fazla olması, alınan dil eğitiminin daha kolay bir şekilde pratik yapılması gibi bir avantajı da ortaya çıkarmaktadır. Bu sayede bireyler bir yandan farklı kültürlerden gelme öğrenciler ile eğlenip sosyalleşirken, aynı zamanda da öğrendiklerini pekiştirebilmektedir.İlginizi çekebilir: Kanada Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?


Daha fazlası için Bunguo'yu ziyaret edin!


32 views0 comments

Recent Posts

See All
bunguo-logo-03.png
Don’t be a stranger, send us a line!
We want to hear from you.
You can also email us at: info@bunguo.com

Contact Us

To get a quote, please take the time to fill out the information below.

  • LinkedIn
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • TikTok
  • Twitter
  • YouTube

© 2020 by Bunguo Limited.