Search
 • Melis Pitelon

İrlanda Work and Study Şartları Nelerdir?

Updated: Sep 8Work and Study temel olarak yurt dışında eğitim alırken aynı zamanda ister part time ya da full time çalışabileceğiniz bir program olarak tanımlanabilir. Özetle, yabancı dil öğrenmek için bir dil okuluna devam ederken masraflarınızın tamamını ya da bir bölümünü part time ya da full time çalışarak çıkarabilirsiniz. Hem masraflarınızı çıkarma adına hem de yabancı dili günlük hayatta kullanarak öğrenme adına Work and Study programı oldukça yararlı bir programdır.

Birçok kişi Work and Study programını, Amerika Birlekşik Devletleri’nde uygulanan Work and Travel programı ile karıştırabiliyor. Work and Study hem okuyup hem çalışıp hem de yabancı dil öğrenebileceğiniz harika bir tecrübe olarak gösterilebilir. Work and Study yapabileceğiniz ülkeler arasında İrlanda, bu şekilde bir tecrübe yaşamak açısından oldukça uygun bir ülkedir. İrlanda’yı neden Work and Study yapılmalıdır; kısaca anlatmak gerekirse:

-İrlanda, İngiltere’den sonra İngilizce’nin konuşulduğu Avrupa’da en büyük ikinci ülkedir. Eşsiz doğası ve Avrupa’nın teknoloji merkezi olması birçok öğrencinin ve turistin ilgisini çekmektedir. İrlandalılar genellikle bilinenin aksine oldukça cana yakın ve misafirperver bir toplumdur. Bu sayede Türk öğrenciler asla kendilerini İrlanda’da yalnız hissetmezler. İrlanda özgün mimari yapılara sahip oluşu, yüzlerce festivali, çok eğlenceli pub kültürü, tarihi dokuya sahip olması ve sıcakkanlı bir millet olması sayesinde her zaman gidilip gezilmesi, tecrübe edilmesi gereken çok güzel bir ülkedir.


Peki İrlanda’da Work and Study yapmak için gereken şartlar nelerdir?İrlanda’da Work and Stıudy programına dahil olmak en az 25 haftalık İngilizce programına kayıt olunması gerekir. Herhangi bir dil seviyesi istenmeyen Work and Study programı daha çok gençlere yönelik olduğu için 21 ile 30 yaş arasında olan, İngilizce öğrenmek isteyen, okulundan yeni mezun olmuş, kendi eğitim ve yaşama maliyetlerini karşılayabilecek durumda olan kişilerin başvurduğu bir programdır.

Work an Study programına kayıt olan öğrencilerin çalışma izinleri okula gitmeye başladıkları ilk andan itibaren geçerli olmaktadır. Haftada 20 saat (Part time) olan çalışma izni, İrlanda’nın kendi tatil zamanlarında yaz dönemi mayıs, haziran, temmuz, ağustos ve kış dönemi aralık ve ocak aylarında ise haftada 40 saat (full time) çalışma izni verilir.

Vize başvuru ücreti 92 Euro’dur. Vize başvurusu kurs başlangıç tarihinizden en az 2 ay önce yapılmalıdır. İrlanda vize başvuruları, aracı kurum olan VFS Global üzerinden yapılır. VFS Global’in İstanbul, Ankara, İzmir ve Gaziantep ofislerinin birinden sadece belge teslimi ile yapılabilmektedir. Bu nedenle vize dosyanızın çok iyi hazırlanması gerekmektedir.

25 hafta eğitim alan öğrenciler için ilk etapta 3 aylık ve sonrasında 5 ay olmak üzere toplamda 8 aylık vize verilmektedir. Öğrenciler program sonunda maximum 2 defa daha vizeyi uzatma ve toplamda 2 yıl kalabilme hakkına sahiptirler.

İrlanda’da çalışma izni için GNIB kartına başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu kart başvurusu için göçmenlik bürosu GARDA’nın web sitesinden online olarak randevu alınır. GNIB kart başvuru ücreti 300 Euro’dur.

GARDA merkezine gidip başvurumuzu yaparken yanınızda mutlaka bir kredi kartı olmalıdır. 300 Euro olan başvuru ücreti için sadece kredi kartı ile ödeme alınmaktadır. Bu başvurudan sonra alınacak GNIB kart haricinde bir de PPS (Personal Public Service Number) alınmalıdır. PPS bir sosyal hizmetler numarasıdır ve vergi kaydı için mutlaka alınması gerekmektedir. PPS kart ücreti 100 Euro’dur. PPS kartı başvuru sahibinin adresine kargo ile gönderilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Yurtdışı Eğitim Programları Nelerdir?


İrlanda’da Work and Study Yapmanın Avantajları Nelerdir? • Bu ülkede asgari çalışma ücreti saatlik 9,8€ olarak belirlenmiştir. Yani part time çalışarak çok rahat bir şekilde masraflarınızı karşılayabilir ve hatta para ble biriktirebilirsiniz.

 • Sadece yaz aylarında ve sömestr tatil döneminde İrlanda’da okulunuzdan tatil alıp tam zamanlı çalışarak gelirinizi artırabilirsiniz

 • İrlanda'da 6 ay dil eğitimi ve part time çalışma izni üzerine de 2 ay daha İrlanda’da kalma ve full time çalışma hakkına sahip olarak Work and Study kapsamında toplam 8 aylık bir dönem geçirebilirsiniz.

 • Okula istediğiniz pazartesi başlayabilirsiniz. Dil okullarında sürekli öğrenci döngüsü olduğundan dolayı, yıl içinde her Pazartesi yeni kayıtlar alınmaktadır.

 • Okulun yoğunluğunu belirlemek sizin elinizde. Haftada 15-20-25 saatlik ders alma seçenekleri mevcut.

İlginizi Çekebilir: Yurtdışı Dil Okulları ile İlgili 7 Tavsiye

49 views
bunguo-logo-03.png
Don’t be a stranger, send us a line!
We want to hear from you.
You can also email us at: info@bunguo.com
 • LinkedIn
 • Facebook
 • Instagram
 • Pinterest
 • TikTok
 • Twitter
 • YouTube

© 2020 by Bunguo Limited.