Search
  • Müge Beğen

İrlanda Üniversite Eğitim Avantajları Nelerdir?

Updated: Dec 22, 2020Daha iyi bir üniversite eğitimi almak ve farklı bir kültür içerisinde yaşayarak yeni deneyimler kazanmak isteyen kişiler açısından yurt dışında çok sayıda olanak mevcuttur. Yurt dışında eğitim alınabilecek ülkeler arasında İrlanda öncelikli bir yere sahiptir. Avrupa ülkeleri, Amerika ve Kanada gibi ülkeler ile kıyaslandığında maliyetlerin daha düşük olması ve buna karşın sağlam bir eğitimine sahip olması İrlanda’yı cazip hale getirmektedir. İrlanda üniversite eğitiminin öğrencilere bir diğer faydası da lisans eğitimin 3 yıl olmasıdır. Yani İrlanda eğitim fırsatlarından yararlanarak bu ülkede üniversite okumak isteyen kişiler, eğitimlerini Türkiye’ye göre 1 yıl daha erken tamamlamaktadır. Bunun yanında İrlanda, üniversite öğrencilerine haftada 20 saate kadar çalışma izni de tanımaktadır. Bu çalışma izni sayesinde öğrenciler hem daha sosyal bir yaşama kavuşmaktadır hem de eğitimleri için gerekli olan masrafların bir kısmını karşılayabilme imkânı elde etmektedir.

İrlanda Yaşam Koşulları ve Maliyetleri


İrlanda, hem yaşam maliyetleri hem de eğitim maliyetleri açısından, kendisine denk olan ülkelerin çoğuna göre daha avantajlı bir ülkedir. Eğitim alınacak üniversiteye ve tercih edilecek bölüme bağlı olarak İrlanda üniversite eğitimleri 9.000 Euro ile 20.000 Euro arasında değişmektedir. Yüksek lisans konusunda ücretler bir miktar daha fazladır. Öğrencilerin bir yıllık yaşam maliyeti ise yaklaşık olarak 7.000 ila 10.000 Euro arasında değişmektedir. Bu fiyatın belirlenmesinde öğrencilerin yaşam alışkanlıkları ve standartları belirleyicidir. Belirtilen bu yaşam maliyetlerine barınma maliyetleri dahil değildir. Barınmak için de 7.000 ila 8.000 Euro arasında bir rakamı gözden çıkarmak gereklidir. Tüm bun rakamlar en üst perdeden hesaplandığı zaman, üniversitede İrlanda eğitim olanaklarından yararlanmanın maliyeti 38.000 Euro’dur. Türkiye’de döviz kurlarının sürekli yükselişi nedeni ile bu rakam yüksek görünse de öğrenciye sağlayacağı katkılar göz önüne alındığında son derece makul bir ücrettir.

İrlanda’da Üniversite Eğitimi Almak İçin Gerekli Olan Şartlar


İrlanda üniversite eğitimi için başvuruda bulunmak isteyenlerin yerine getirmeleri gereken birtakım şartlar bulunmaktadır. İrlanda eğitim şartlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Lise mezuniyetini belgelemek için lise diploması ve not döküm belgesi. Başvuru yapacak öğrenciler arasında mezuniyet ortalaması yüksek olanların kabul edilme olasılığı daha yüksektir.

  • IELTS sınavından (6.0) sınavına ait sonuç belgesi. İngilizce dil yeterliliği İrlanda’da üniversite eğitimine kabul edilmek için zorunlu değildir. İngilizcesi yeterli olmayan kişiler 1 yıl ek hazırlık okuduktan sonra eğitimlerine başlarlar. İngilizce düzeyi yüksek olanlar ise doğrudan birinci sınıfa başlarlar.

  • Referans mektubu

  • Öğrencinin başarıları, sertifikaları ya da aldığı ödüller

  • Öğrencinin eğitim ve kariyer hedeflerini kaleme aldığı bir niyet mektubu

İlginizi Çekebilir: Yurt Dışı Dil Okulları ile İlgili 7 Tavsiye


İrlanda Üniversiteleri YÖK Denkliği


Yurtdışında eğitim aldıktan sonra yeniden Türkiye’ye dönmek ve burada çalışmak isteyen kişiler açısından YÖK denkliği önemli bir husustur. YÖK denkliği, kişinin eğitim aldığı üniversitenin diplomasının Türkiye tarafından tanınmasıdır. YÖK tarafından diploması tanınmayan kişiler, çok iyi bir üniversiteden mezun olsalar bile Türkiye’de üniversite mezunu olarak kabul görmemektedir. İrlanda’da bulunan üniversitelerin yüzde 90’dan fazlası YÖK tarafından denklik verilen üniversitelerdir. Özellikle Türkiye’den giden öğrencilerin tercih ettiği bilindik üniversitelerin tamamının diplomaları YÖK tarafından tanınmaktadır. Bu yüzden de İrlanda üniversite eğitimi alan kişiler, sonrasında Türkiye’de kolaylıkla iş bulabilme olanağına sahiptir.


En İyi 400 Listesinde 6 İrlanda Üniversitesiİrlanda eğitim konusunda son derece başarılı bir sisteme sahiptir. Dünyanın en iyi 400 üniversitesi listesine İrlanda’dan 6 üniversite girmeyi başarmıştır. Bu üniversitelerin neredeyse tamamı 1500’ler ve 1800’ler gibi eski tarihlerde kurulmuş ve köklü bir geleneğe sahip olan üniversitelerdir. Bunlar arasında Trinity Collage Dublin özel bir yer sahiptir. 1592 yılında kurulan üniversite, günümüzde halen daha öğrencilere eğitim vermeye devam etmektedir. İrlanda’nın en eski üniversitesi olan Trinitiy Collage toplamda 17 bin öğrenciye sahiptir. University Collage, İrlanda Ulusal Üniversitesi, University Collage Cork, Dublin City University ve Limerick University gibi üniversiteler, ülkenin en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Bu üniversitelerin herhangi birinden mezun olan öğrenciler hem Türkiye’de hem de dünyada kolay bir şekilde istihdam olanağı bulabilmektedir. İrlanda üniversite eğitimi sonrasında alınan diplomalar, dünyanın pek çok ülkesinde kabul görmektedir. Bu yüzden de yurt dışında eğitim almak isteyenler açısından İrlanda avantajlı bir seçenektir.

66 views0 comments

Recent Posts

See All
bunguo-logo-03.png