Search
  • sinemulbegi

İrlanda'da Erasmus Stajı Serüvenim: Bilge Kaçmaz

Updated: Dec 18, 2020

Herkesin gerçekleştirdiği hayallerine dair bir öyküsü vardır...

Bugün size benimkini anlatmak istiyorum :)Ben Bilge... İrlanda Dublin'de yer alan Grafton College'da Proje Yönetimi ve Pazarlama Alanında staj yaptım. Açıkçası staj için araştırma yapmaya başladığımda Londra ilk tercihimdi. Ancak bir Türk vatandaşı olarak AB pasaportum olmadığı için orada staj bulamadım. Ardından İrlanda serüvenim başladı. Bu noktada "İyi ki" diyorum. Sonrasında Londra'ya da gidebildim.


Bu süreçte en büyük şansım Bunguo ile çalışmak oldu. Çünkü yaz tatiline çok kısa bir zaman kalmıştı ve kısa sürede bir staj bulmam gerekiyordu. Facebook'ta staj araştırmamı sürdürürken Bunguo'nun kurucusu Burcu ile tanıştım. Benim için inanılmaz kısa bir sürede çok iyi bir yerde staj buldu. Bu benim ilk yurt dışı deneyimim olacaktı ve kafamda onlarca soru vardı.


Şimdi düşününce ne çok soru sorduğumu fark ediyorum. Ancak Burcu ve ekibi, başvuru sürecinde tüm sorularımı içtenlikle cevapladılar. Oraya gittiğimde de yanımda oldu ve Dublin'de harika bir staj süreci geçirdim. Üstelik bana İrlandalı bir hanımefendinin yanında kalacağım yeri de bulmuştu. Hâlâ o kadınla iletişim hâlindeyim. Çünkü kendisi tanıdığım en tatlı İrlandalı...

Bu noktada bir parantez açmalıyım. İrlanda benim dönüm noktam oldu. Bu tecrübe sayesinde Londra'da yüksek lisansımı yaptım ve kariyerim tam da hayal ettiğim yönde ilerliyor.


İrlanda ve Kültürü Hakkında İlk İzlenimin Nedir?

İrlanda hakkında ilk izlenimim olağanüstüydü. Göz alabildiğine yemyeşildi her yer... Evlerine de hayran kaldım. İrlandalı insanları çok sevdim. Çünkü hepsi güvenilir ve sakin bir yapıya sahip. Alışma sürecim olan ilk haftamda bana her anlamda çok yardımcı oldular. Örneğin, ilk otobüse bindiğimde üzerimde sadece kağıt para vardı. Otobüste yalnızca bozuk para kullanıldığını bilmiyordum. Ancak sürücü, yeni olduğumu anladı ve gülümsedi. Bu seferlik sorun olmayacağını söyledi. Küçük ve sıradan bir olay gibi görünse de, yeni olduğunuz bir şehirde böyle küçük yardımlar insanı gerçekten mutlu ediyor.

İlginizi çekebilir:İrlanda'da Ziyaret Edilecek 5 Yer Önerir misin?

Öyle güzel yerler var ki saymakla bitiremem. Ama benim için, görülmesi gereken ilk 5 yer şu şekilde:


1. Botanical Garden

Ben çok şanslıyım. Çünkü Bunguo'nun kalmam için bulduğu yer buraya sadece 10 dakikalık bir yürüme mesafesindeydi. Hafta sonları kahvaltı yapmak ve yürüyüşe çıkmak için harika bir yer!

2. Phoenix Park

Avrupa'nın en büyük parkı... Baştan uyarayım, gezmek birkaç gününüzü alabilir.

3. Stephen Green Park

Hem merkezi hem de çok güzel bir park... Hemen yanında yer alan alışveriş merkezinde de keyifle alışveriş yapabilirsiniz.

4. Trinity College

Bir kütüphane aşığı olarak burası benim favorim diyebilirim. Tarihi kütüphanesinin eşsiz atmosferinde ders çalışmak ayrı bir zevkti. Kampüsteki Lavazza'dan kahvemi alıp çimlerde arkadaşlarımla sohbet etmek ise paha biçilemezdi. Harry Potter'ın bazı sahnelerinin burada çekildiğini not düşmeliyim.

5. Temple Bar

Sanırım burayı bilmeyen yoktur. Harika ambiyansı sayesinde çok keyifli zaman geçirebilirsiniz... Özellikle Cuma ve Cumartesi günleri adım atacak yer olmuyor. Harika fotoğraflar çekmek ve arkadaşlarınızla bir şeyler içmek için en güzel yer.İrlanda'dan Hatıra Olarak Ne Götürmek İsterdin?

Ah keşke İrlanda Şansı getirebilseydim... Bunun dışında çikolatadan kıyafete kadar her şeyi Carrots isimli dükkandan almak mümkün.Siz de Bilge gibi yurtdışı hayallerinizi gerçekleştirmek için sabırsızlanıyorsanız bizimle paylaşın. Hayatına dokunduğumuz öğrencilerden biri olmanız dileği ile...
English


Recent Posts

See All
bunguo-logo-03.png