Search
  • Melis Pitelon

İrlanda Dil Okulları ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Updated: Dec 22, 2020Son zamanlarda Türk öğrenciler arasında dil okulu tercihi olarak İrlanda oldukça popülerleşip en çok tercih edilen ülkeler arasında yerini almaya başladı. Birçok avantajlı durum, İrlanda’nın dil okulu tercihi olmasında bu denli popüler olmasını sağlamıştır.

Kısaca bu avantajlardan bahsetmek gerekirse;

İrlanda, İngiltere’den sonra İngilizce’nin konuşulduğu Avrupa’da en büyük ikinci ülkedir. İrlanda Türkiye’ye sadece 4 saat uçuş mesafesindedir ve İstanbul’dan Dublin’e her gün direkt uçuş bulunmaktadır. İrlanda ve Türkiye arasında zaman dilimi farkı oldukça azdır. Bu durumun oluşturduğu avantaj ile aileniz ve arkadaşlarınızla iletişimde kalmak ve hatta işlerinizi devam ettirmek için zaman farkı sorunu yaşama gibi bir durum söz konusu dahi olamaz.

Eşsiz doğası ve Avrupa’nın teknoloji merkezi olması birçok öğrencinin ve turistin ilgisini çekmektedir. İrlandalılar genellikle bilinenin aksine oldukça cana yakın ve misafirperver bir toplumdur. Bu sayede Türk öğrenciler asla kendilerini İrlanda’da yalnız hissetmezler.

İrlanda’da dil eğitimi özellikle uzun dönemde (25 hafta ve üzerinde) diğer İngilizce konuşulan ülkelerden maliyet olarak da daha uygundur. Ayrıca uzun dönem dil eğitimlerinde Türk öğrencilere çalışma izni veren iki ülkeden biridir. Türkiye’nin haricindeki diğer ülke ise Avusturalya’dır.

İrlanda özgün mimari yapılara sahip oluşu, yüzlerce festivali, çok eğlenceli pub kültürü, tarihi dokuya sahip olması ve sıcakkanlı bir millet olması sayesinde her zaman gidilip gezilmesi, tecrübe edilmesi gereken çok güzel bir ülkedir.İrlanda’da yaşam sürmek ve dil eğitimi almak bu denli avantajlar oluştururken Avrupai yaşam tarzını son derece iyi bir şekilde yaşayabilirsiniz. Üstelik bu yaşamı küçük bir ülkede yaşamak size bu tarzı daha rahat bir şekilde deneyimlemenize katkıda bulunacaktır.

İrlanda yaklaşık 5 milyonluk bir nüfusa sahip olan küçük ama yaşam standartları oldukça yüksek bir ülkedir. Ülkede yaşayan nüfusun hepsi İngilizce konuşmaktadır. Hem bu sebeple hem de halkın oldukça refah koşullarda yaşaması sebebiyle çok rahat bir şekilde dil eğitimi alabilirsiniz. Zaten bu sebepler sayesinde de İrlanda’da dil eğitimi oldukça başarılıdır.

İrlanda’da dil eğitimi almanın başka bir avantajı da aksanlı bir İngilizce konuşmanın ayrıcalığına sahip olacak olmanızdır. Oldukça yetkin dil okullarına sahip olan İrlanda’da beklediğinizden çok daha kısa sürelerde dil öğrenebilirsiniz.


İlginizi çekebilir: İrlanda Work and Study Şartları Nelerdir?


İrlanda hakkında kısa kısa:- Nüfusu 5 milyon civarındadır

- 70.723 kilometrekarelik bir yüz ölçümüne sahiptir.

- 1922 yılında tam bağımsızlığına kavuşmuştur.

- Egemen, demokratik ve bağımsız bir devlettir.

- Başkenti Dublin’dir.

- Ilıman bir deniz iklimine sahiptir

- Orman çok azdır, toprakların üçte ikisi kadarlık bir bölümü çayır ve meralardan oluşur

- İrlanda ekonomisi tarıma ve endüstriye aynı derecede bağlıdır. Refah seviyesi yüksek olup, dünya devletleri arasında ilk on arasındadır. Ayrıca ülke düşük vergi oranları nedeniyle Google, Facebook, Apple ve Twitter gibi teknoloji şirketleri tarafından Avrupa üssü olarak kullanılmaktadır.

- Dublin 1,8 milyonluk nüfusa sahip olmasıyla ülkenin en yoğun ve tempolu kentidir. Şehir, Birleşik Krallığın 65 mil batısında yer almaktadır. İrlanda ile Birleşik Krallık arasındaki ulaşım havayoluyla yaklaşık 40 dakikadır. Dublin, Londra, Manchester ve Liverpool’a kısa bir uçuş mesafesindedir.

- Dil okullarının çok büyük bir kısmına ev sahipliği yapan Dublin birçok konuda İrlanda’nın merkezidir. Hem siyasal hem de kültürel merkez olması sebebiyle İrlanda Parlamentosu, Ulusal Spor Stadyumu ve konser alanlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

- Hem tarihi dokuyu bünyesinde barındırır hem de gençlerin çok güzel vakit geçirebilecekleri bir ortamı da bünyesinde barındırmaktadır.

- Dublin, aralarında Guinness Mahzeni, Temple Bar, müzeler ve diğer yerlerin de bulunduğu sayısız turistik mekana sahiptir.

- İrlanda'nın Sterlin yerine Euro kullanması çok büyük bir avantaj sağlamaktadır. Böylece dil okulları ve yaşam masrafları daha ekonomik olmaktadır.

- Türk sayısının İngiltere'ye kıyasla az olması sayesinde, daha etkili bir dil eğitimi alınmasını engelleyecek faktörlerden birinin önüne çok büyük ölçüde geçilebiliyor.

- Yemyeşil doğasıyla huzurlu bir eğitim ve yaşam sunacağı için kolayca adapte olup, etkili bir çalışma ortamı sağlamaktadır.

Kısacası İrlanda’da dil okuluna gitmek için birçok geçerli sebep bulunuyor. Hem keyifle vakit geçirmek hem de hayatınızda çok büyük bir deneyim elde etmek için İrlanda’yı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yurt Dışında Üniversite Okumak İçin Neler Yapmalı?

110 views0 comments

Recent Posts

See All
bunguo-logo-03.png