Search
  • gamze54

Hollanda Üniversite Eğitim RehberiHollanda'nın başkenti Amsterdam'da üniversite eğitimi

Hollanda Üniversite Eğitim Rehberi


Üniversiteye giriş için gereken şartların her yıl daha da zorlaşması ve istihdam olanaklarının azalması gibi nedenlerden dolayı son yıllarda Türk öğrenciler arasında yurt dışında eğitim alma eğiliminin yükseldiği görülmektedir. Türk öğrencilerin eğitim almak için tercih ettikleri ülkeler arasında Avrupa ülkeleri önemli bir yere sahip... Ülke içerisinde her 10 öğrenciden birinin farklı bir ülkeden geldiği Hollanda, Türk öğrenciler açısından büyük olanaklar sunan ülkelerden biridir. Eğer siz de Hollanda’da üniversite eğitimi almak bu ülkenin sağlamış olduğu olanaklardan yararlanmak istiyorsanız Bunguo ile iletişime geçebilir, alanında uzman danışmanlarımızdan alacağınız profesyonel destek ile eğitim hayalinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Yurtdışında Hollanda'da üniversite okumak için kayıt şartları

Hollanda Üniversite Başvuru Şartları


Hollanda’da üniversite eğitimi almak isteyen bireylerin ilk etapta yerine getirmesi gereken bir dizi şartlar mevcuttur. Türk öğrenciler için uluslararası geçerliliğe sahip olan Bakalorya diplomasına sahip olmak öncelikli koşuldur. Bu diploma, üniversite eğitimi öncesi üniversiteye hazırlık amacı ile sağlanan 2 yıllık bir program sonrasında verilir. Bu diplomaya sahip olmayan bireyler için ise Foundation Year adıyla 1 yıllık hazırlık programları sunulmaktadır. Hollanda’da üniversite başvurusunda bulunmak için gerekli olan bir diğer koşul ise IELTS sınavından en az 6,5 skora ulaşmış olmaktır. Bu şart, ülkedeki üniversitelerin büyük bir çoğunluğu için geçerlidir. Ancak çok iyi düzeydeki bazı üniversitelerde daha yüksek skorlar istenilmesi de mümkündür. Fakat dil yeterliliği olmayan öğrenci adayları için çok sayıda dil hazırlık programı da mevcuttur.


Bunun yanında üniversite eğitimlerini Hollanda’da tamamlamak isteyen bireyler hem referans mektubu hem de niyet mektubu sunmakla yükümlüdür. Bu şartları yerine getiren bireyler, kabul aldıkları üniversiteden de alacakları belge ile birlikte vize başvurusunda bulunmalıdır. Kabul alan bireylerin vize başvuruları, olumsuz bir etken olmadığı sürece kabul edilmektedir.


Hollanda'da üniversitelerde en çok tercih edilen tıp ve moda bölümü

Hollanda’da En Çok Tercih Edilen Bölümler


Hollanda’da üniversite eğitimi almak isteyenler için çok sayıda bölüm olanağı bulunsa da belli başlı bazı bölümler daha yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. Bu bölümlerin başında bilgisayar ve bilgisayar bilimleri gelir. Amerika, İngiltere ve Almanya’dan sonra BT konusunda dünyanın en büyük dördüncü ihracatçı ülkesi konumunda olan Hollanda, bu konudaki başarısını nitelikli eğitim sistemine borçludur. Ülkenin bu alandaki başarısı, Türkiye de dahil olmak üzere yurt dışından gelen öğrencilerin bilgisayar bilimlerine olan ilgisini artırmaktadır. Hollanda, tıp bilimleri eğitimi açısından da dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alır. Tıp alanında eğitim almak isteyen öğrenciler 3 yıllık lisans, 2 yıllık yüksek lisans ve sonrasında da 1 yıllık uygulamalı eğitim almak zorundadır. Ayrıca yurt dışından gelerek Hollanda’da üniversite eğitimi almak ve sonrasında bu ülkede çalışmak isteyenler için Hollandaca öğrenme zorunluluğu bulunmaktadır.


Hollanda’da üniversite eğitimi almak isteyen kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir diğer bölüm ise moda tasarımıdır. Hollanda ünlü moda fuarlarını ve dünyaca ünlü modacıları bir araya getirmeyi başaran festivalleri ve çeşitli moda ödülleri ile bu alanda önemli bir yere sahiptir.

Hollanda'da eğitim üniversite maaliyeti

Hollanda Üniversite Eğitimi Süresi ve Maliyetleri


Hollanda’yı Türk öğrenciler açısından cazip hale getiren hususların başında, bu ülkenin eğitim süresinin daha düşük olması gelmektedir. Genellikle 3 yılda tamamlanan lisans bölümleri, Türkiye ile kıyaslandığı zaman, tasarruf sağlıyormuş gibi görünse de; öncesinde alınması gereken hazırlık programları bu avantajı ortadan kaldırmaktadır. Hollanda’da üniversite eğitimi ücretleri ise tercih edilecek üniversiteye göre değişiklik gösterir. Ancak genel ortalamaya bakıldığı zaman Amerika, Kanada ve diğer Avrupa ülkelerinden daha hesaplı olduğunu görülmektedir. Üstelik Hollanda, daha sakin bir ülke olması sayesinde de yoğun ilgi görmektedir.


Hollanda’yı avantajlı hale getiren unsurlardan biri de ülkenin üniversite öğrencilerinin çalışmalarına olanak tanımasıdır. Bu konuda iki farklı çalışma biçimi mevcuttur. Birinde öğrenciler tüm yıl eğitimlerine devam etmekte ve sadece yaz döneminde full time olarak çalışma hakkına sahip olmaktadır. Diğer çalışma biçiminde ise öğrencilere eğitim süreleri boyunca part time çalışabilme olanağı sunulmaktadır. Çalışmak isteyen öğrenciler, çalışma izni başvurusunda bulunurken hangi yöntemi tercih ettiklerini de bildirmelidir.


Hollanda’da eğitim, yaşam ve yurt dışına dair tüm merak ettikleriniz için Bunguo’ya ulaşabilirsiniz. Alanında uzman danışmanlarımız sorularınızı yanıtlamak için sizleri bekliyor!


bunguo-logo-03.png