Search
  • gamze54

Finlandiya Yüksek Lisans Şartları

Updated: Dec 22, 2020


Yüksek lisans, lisans eğitimi tamamlayan ve akademik kariyerine devam etmek veya uzmanlık düzeyini artırmak isteyen bireyler için ilk adımdır. Daha güçlü bir özgeçmişe sahip olabilmek ve farklı imkanlardan yararlanabilmek adına, yurt dışında yüksek lisans yapmak, öğrenciler için büyük bir avantajdır. Avrupa Birliği ülkeleri Türk öğrenciler açısından ayrıcalıklı bir konuma sahiptir. Özellikle Finlandiya hem dünyadan hem de Türkiye’den çok sayıda öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Finlandiya’da yüksek lisans yapmak düşünüldüğü kadar zor değildir. Bunun için aday öğrencilerin sağlamaları gereken bir dizi şartlar mevcuttur.


Finlandiya’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen bireylerin öncelikle lisans diplomasına ve tüm lisans derslerini başarı ile tamamladıklarına dair transkript belgesine ihtiyacı vardır. Finlandiya’da eğitim kurumlarının önemli bir kısmı Fince eğitim vermektedir. Ancak İngilizce eğitim veren okullar da mevcuttur. Bu okullara başvurmak isteyen bireyler, İngilizce yeterliliklerini TOEFL ya da IELTS sınavları ile ortaya koymalıdır. Bunlara ek olarak lisans döneminde öğrencinin derslerine girmiş olan akademisyenlerden alınacak 3 adet referans mektubu ve öğrencinin geleceğe dair hedeflerini anlattığı bir niyet mektubu da başvuru esnasında gerekli olan belgelerdendir. Finlandiya’da yüksek lisans eğitimi alabilmek için bireylerin en az 1 yıl çalışma deneyimine sahip olmaları da gereklidir. Başvuru için kullanılacak olan tüm belgeler, noter tarafından çevrilmiş olmalıdır.
Finlandiya Yüksek Lisans Sistemi


Yabancı öğrenciler için Finlandiya’da 200’den farklı yüksek lisans programı bulunmaktadır. Bu programların büyük bir çoğunluğunun dili İngilizcedir. Finlandiya’da yüksek lisans eğitimi, Türkiye’de olduğu gibi 2 yıldır. Bu ülkede yüksek lisans eğitimi veren kurumlar ikiye ayrılır. İlk grup olan üniversiteler, teorik ağırlıklı ve geçmişte yapılan bilimsel çalışmalara dayanan yüksek lisans programları sunmaktadır. Diğer grup ise uygulamalı bilimler üniversiteleridir. Bu kurumlar deneysel çalışmaların yapıldığı ve teoriden ziyade pratiğe ağırlık verir. Görece daha zor olmasına rağmen, uygulamalı bilimler üniversitelerinin diplomaları daha prestijli olarak kabul edilir.İlginizi çekebilir: Yurt Dışında Üniversite Okumak İçin Neler Yapmalı?


Neden Finlandiya’da Yüksek Lisans


Finlandiya’da yüksek lisans eğitimi almayı cazip hale getiren avantajları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Finlandiya eğitim sistemi, küresel ölçekte bir üne sahiptir. Dolayısıyla bu ülkedeki eğitim kurumlarından alınacak yüksek lisans diploması, dünyanın hemen her bölgesinde bir ayrıcalık olarak kabul edilmektedir.

  • Finlandiya coğrafi olarak çok iyi bir konumdadır. İsveç, Norveç ve Rusya gibi ülkelere hafta sonunda bile trenle gidip dönebilme olanağı bulunmaktadır. Ülkenin doğasının güzelliği ve kültürlü toplum yapısı da bu ülkeyi ilgi çekici kılmaktadır.

  • Finlandiya’da eğitim giderleri Amerika, İngiltere, Kanada, Japonya ile kıyaslandığında daha makul düzeydedir. Avrupa ülkeleri arasında da en ekonomik ülkelerden biridir.

  • Yüksek lisans eğitimlerini Finlandiya’da tamamlamak isteyen bireyler, burada yarı zamanlı bir işte çalışarak eğitim masraflarının bir kısmını temin edebilmektedir. Ayrıca yüksek lisansını bu ülkede tamamlayan bireyler, eğitim sonrasında da Finlandiya’da kalarak iş bulabilme olanağına sahiptir.

  • Pek çok ülkeden öğrencinin bir arada bulunduğu Finlandiya’da hem daha hızlı yabancı dil öğrenmek hem de farklı kültürlerle bir arada yaşama becerisi kazanmak mümkündür.


İlginizi çekebilir: Yurt Dışı Yüksek Lisans Bursları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Finlandiya Yüksek Lisans Ücretleri ve Burslar


Yakın döneme kadar Finlandiya’da yüksek lisans eğitimi tüm ülke vatandaşları için ücretsizdi. Şimdilerde ise bu durum yalnızca Avrupa Birliği ülkelerinden gelen öğrenciler ile sınırlandırıldı. Yüksek lisans için bu ülkeyi seçmek isteyen öğrenciler 8 bin ila 30 bin Euro arasında değişen tutarlarda ödeme yapmak durumundadır. Yüksek lisansını Finlandiya’da tamamlayan ve doktora için de Fince eğitim veren bir kurumu seçen öğrenciler, doktora programından ücretsiz olarak yararlanabilmektedir. Ancak Finlandiya’da öğrencileri yüksek lisans süresince desteklemek amacı ile hem devlet hem de üniversiteler tarafından sağlanan çok sayıda burs olanağı bulunmaktadır. Bu burslar, genellikle başarı düzeyi yüksek olan öğrencilere verilir. Bazı burslar tüm eğitim masraflarını karşılamayı vaat ederken, bazıları daha düşük miktarlarda ödeme yapmaktadır. Burs başvurularında bireylerin yabancı dil puanlarının yüksek olması önem arz etmektedir.Siz de yüksek lisans eğitiminiz için Finlandiya’ya gitmeyi düşünüyorsanız ve bu konuda soru işaretleriniz varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bunguo’nun yurt dışı eğitim danışmanlığı alanında uzman ekibinden alacağınız destek ile Finlandiya’da yüksek lisans hayalinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz!

112 views0 comments

Recent Posts

See All
bunguo-logo-03.png