Search
 • ozencasl

Amerika’da Dil Eğitimi Ücretleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Updated: Dec 18, 2020

Amerika Birleşik Devletleri, uzun yıllardır yabancı öğrenci sayısı en fazla olan ülkeler listesinin başında yer almaktadır. Halihazırda 1 milyondan fazla yabancı öğrencinin eğitim aldığı Amerika’da, her yıl 100 bine yakın yeni öğrenci kabul edilmektedir. Amerika, dil eğitimi konusunda da en çok tercih edilen ülkeler arasındadır. Ülkedeki dil eğitimi ücretleri; eğitim süresinin uzunluğuna, konaklama biçimine ve eğitim türüne göre değişkenlik göstermektedir. Eğitim süresi haftalık bazda uzadıkça, hafta başına düşen ücret azalmaktadır.

Amerika’da dil eğitimi almak isteyenler için iki farklı seçenek mevcuttur. Bunlardan ilki, yalnızca İngilizce öğretmeye odaklanmış olan dil okullarıdır. Dil okullarında eğitim süresi 2 hafta ila 3 ay arasında değişir. Ancak talep edilmesi halinde daha uzun süreli dil okulları bulabilme olanağı da vardır. İkinci yöntem ise üniversitelerin sunmuş olduğu dil programlarıdır. Amerika’da herhangi bir yükseköğretim kurumunda eğitim almaya hak kazanan, ancak dil yeterliliği olmayan kişiler, kabul aldıkları üniversitenin dil hazırlık imkanlarından yararlanabilir. Her iki alternatifte de farklı ücret aralıklarında programlar bulabilmek mümkündür.

Amerika Dil Eğitiminde Barınma Olanakları


Amerika’da dil eğitimi ücretleri seçilecek barınma yöntemi ile doğrudan alakalıdır. Amerika’da herhangi bir dil okuluna kayıt yaptıran kişiler için üç farklı barınma alternatifi mevcuttur. Bunlardan ilki, Amerikalı bir ailenin yanında konaklama seçeneğidir. Dil öğrenimi gören kişiler tarafından yaygın bir şekilde tercih edilen bu yöntem hem daha ucuz barınma olanağı sunar hem de dil okulunda öğrenilen bilgilerin daha fazla pratiğe dökülmesine olanak sağlar. Ayrıca farklı bir kültür ortamında yaşayarak yeni deneyimler edinmek gibi bir avantaj söz konusudur. İkinci barınma seçeneği ise öğrenci yurtlarıdır. Bazı dil okullarının kendi bünyesinde yurtları bulunmaktadır. Dil okullarına ait olan yurtların ücretleri, özel yurtlara oranla daha uygundur. Tercih edilen dil okulunun kendi yurdu bulunmaması durumunda pansiyon, hostel ya da özel yurtlarda kalabilmek de mümkündür. Son yöntem ise ev kiralamaktır. Ancak ev kiralama yöntemi, diğer yöntemlere kıyasla daha pahalı bir seçenektir.


İlginizi çekebilir: Kanada Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika’da Dil Okuluna Gitmenin AvantajlarıAmerika dil eğitimi almanın bireylere sağlayacağı avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Dünyada İngilizce konuşan ülkelerin ve insanların sayısı oldukça fazladır. Ancak İngilizcenin anavatanlarından birinde bu dili öğrenmek daha avantajlıdır.

 • Amerika’da dil eğitimi almanın bir diğer avantajı ise farklı kültürleri bir arada tanıyabilme olanağıdır. Bir öğrenci ülkesi olması ve sahip olduğu iş olanakları nedeni ile dünyanın hemen her bölgesinden göç alması, Amerika’yı çok kültürlü bir ülke haline getirmiştir.

 • Amerika’da dil eğitimi alan öğrenciler, eğitim aldıkları çevrede haftalık 20 saate kadar çalışabilme hakkına sahiptir. Bu da Amerika’da dil eğitimi ücretleri konusunda öğrencilere ciddi bir destek teşkil etmektedir.

 • Amerika’da bulunan dil okulları teorik eğitimden ziyade pratik eğitime yoğunlaşmaktadır. Bu da kısa süre içerisinde akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilmek açısından son derece yararlı bir durumdur.

 • Amerika’daki dil okullarından alınan sertifikalar, dünyanın neredeyse bütün ülkelerinde geçerlidir.


Amerika Dil Öğrenimi VizesiAmerika Birleşik Devletleri’nde dil öğrenimi için ayrı bir vize bulunmamaktadır. Dil eğitimi almak isteyen kişiler, yükseköğretim için bu ülkeye gidenler gibi Amerika öğrenci vizesine başvuru yapmalıdır. Tam zamanlı bir eğitim kurumuna kayıt olmak isteyen öğrencilere F-1 ya da M-1 vizesi verilmektedir. Vize başvurusu yapabilmek için öncelikle Amerika’da bulunan bir eğitim kurumundan kabul almış olmak gereklidir. Kabul alan öğrenciler, kendilerine verilen I-20 belgesi ile DS-160 formunu doldurarak vize başvurusunda bulunmalıdır. Sonrasında ise başvuru sahiplerinin vize mülakat randevusu alması ve harç yatırması gerekmektedir.

Amerika’da dil eğitimi için öğrenci vizesi başvuruları 120 gün öncesinden yapılabilmektedir. Başvuru yapılmadan önce, başvuru sahipleri; eğitim süresi bitinceye kadar geçerliliği bulunan pasaport, vize başvuru formu ve vize başvuru dilekçesi, kabul alınan okul tarafından verilen I-20 belgesi ile DS-160 formu, son alınan eğitim düzeyini belirten diploma, detaylı özgeçmiş, sabıka kaydı, nüfus örneği, askerlik durum belgesi, gelir belgesi ve son 6 aylık hesap hareketlerini içeren banka hesap dökümü gibi belgeleri hazırlamakla yükümlüdür. Başvuruyu güçlendirmek adına tanınırlığı yüksek olan sertifikalar ve referans mektuplarını da bu evraklar arasına eklemek mümkündür.


İlginizi çekebilir: Kanada’da Dil Eğitimi Hakkında 5 Önemli Bilgi


Daha fazlası için Bunguo'yu ziyaret edin!


6 views0 comments

Recent Posts

See All
bunguo-logo-03.png
Don’t be a stranger, send us a line!
We want to hear from you.
You can also email us at: info@bunguo.com

Contact Us

To get a quote, please take the time to fill out the information below.

 • LinkedIn
 • Facebook
 • Instagram
 • Pinterest
 • TikTok
 • Twitter
 • YouTube

© 2020 by Bunguo Limited.