Search
 • ozencasl

Almanya’da Dil Kursu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Updated: Dec 22, 2020

Almanya köklü eğitim kurumları ve başarısını ispat etmiş eğitim sistemi sayesinde her yıl dünyanın farklı ülkelerinden binlerce öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Almanya’da lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerinin yanı sıra dil okullarına da yoğun bir talep bulunmaktadır. Türkiye ile Almanya arasındaki gelişmiş ilişkiler ve Almanya’nın varisi olduğu kültürel miras da öğrencilerin bu ülkeye olan ilgisini canlı tutmaktadır. Türkiye’den her yıl binlerce öğrenci Almanya’da dil kursu için kayıt yaptırıyor. Bununla beraber, Almanya’da dil eğitimi almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar mevcuttur.

Almanya Dil Kursunun Avantajları


Almanya’da dil kursu tercih etmeyi cazip hale getiren pek çok avantajdan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Almanca tüm dünyada 100 milyondan fazla kişi tarafından konuşulan evrensel bir dildir. Ayrıca Avrupa bölgesinin en yaygın dili olması ve diğer Avrupa ülkelerinde de iletişime olanak tanıması gibi bir avantaja sahiptir.

 • Amerika, Kanada ve diğer gelişmiş Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığı zaman Almanya hem dil eğitimi hem de akademik eğitim konusunda en uygun fiyata sahip olan ülkedir. Bu durum, yaşam maliyetleri açısından da geçerlidir.

 • Almanya ile Türkiye’nin ticari ve siyasi ilişkileri kuvvetlidir. Bu durum, dil eğitimi sonrasında öğrencilerin özel şirketler başta olmak üzere farklı istihdam olanakları bulabilmesi açısından kolaylık sağlamaktadır.

 • Almanya’da bulunan dil kursları devlet tarafından desteklenir ve kontrol edilir. Bu sayede eğitimde belirli bir kalite standardı sağlanmaktadır.

 • Almanya’da dil kursu eğitimlerine katılan kişiler hem güven kazanmış oldukları hem de Almanca öğrenmiş oldukları için daha sonra bu ülkede bulunan lisans ve lisansüstü programlara kolaylıkla kabul edilebilme şansına sahip olur.

İlginizi çekebilir: Almanya’da Üniversite Okuma Şartları Nelerdir?

Almanya Konaklama Olanakları


Almanya’da dil eğitimi almak isteyenler için üç farklı konaklama alternatifi bulunmaktadır. Bunlardan ilki bir ailenin yanında konaklama seçeneğidir. Öğrencilerin kurs süresi boyunca Alman bir ailenin yanına yerleştirilmesi, kursta öğrenilen bilgilerin pratiğe dökülmesi bakımından büyük bir avantajdır. Bununla birlikte aile yanı konaklama, maliyet açısından da en uygun konaklama türüdür.


Bir diğer konaklama türü ise öğrenci yurtlarıdır. Farklı oda seçeneklerine sahip olan öğrenci yurtlarının fiyatları sunmuş oldukları olanaklar ve odada kalan kişi sayısına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Son konaklama seçeneği ise daire kiralamaktır. Ancak bu alternatif, Almanya’da dil kursu eğitimi alan kişiler için pek fazla tavsiye edilen bir yöntem değildir. Hem maliyetinin diğer iki seçeneğe göre daha yüksek olması hem de bireyi büyük ölçüde yalnız bir yaşam alanına hapsetmesi nedeniyle daire kiralama dezavantajlı bir yöntem olarak görülmektedir.

Yurt dışında dil eğitimi veren kurslara katılmanın en büyük avantajı, o dili konuşan insanların arasında yaşayarak sürekli pratik yapabilme imkânı bulmaktır. Bu nedenle dil eğitimi süresince sosyalleşmeye katkı sağlayacak aktivitelerde bulunmak ve çevrede bulunan insanlarla iletişim kurmak önem arz eder. Konaklama yöntemi seçerken bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.


İlginizi çekebilir: Yurt Dışında Üniversite Okumak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Almanya Vize İşlemleriTürkiye ile Almanya arasında karşılıklı vize uygulaması bulunduğundan, Almanya’da dil kursu katılımı için vize almak zorunludur. 90 güne kadar olan kurslar için normal ziyaretçi vizesi, 90 günü aşan kurslar için ise öğrenci vizesi başvurusu yapmak gerekir. Vize başvurusu için Almanya Ankara Büyükelçiliği’nin web sitesinde yer alan evrakların doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlanıp başvuru esnasında teslim edilmesi gerekmektedir. Öğrenci vizesi alabilmek için, normal vizelerde bulunmayan birtakım belgeler de talep edilmektedir. Bunların başında, maddi yeterliliğin ispat edilmesini sağlayan belgeler gelir. Öğrencilerin eğitim hayatı boyunca kendi geçimini sağlayacak kadar paraya veya gelire sahip olduğunu kanıtlayabilmeleri adına farklı yollar bulunmaktadır.

Almanya’da bulunan herhangi bir banka üzerinden blokeli hesap açmak, maddi yeterliliği ispat etmek açısından en etkili yöntemdir. Her yıl, Almanya Federal Eğitimi Teşvik Yasası ile belirlenen miktarda paranın, peşinen Alman bankalarında bloke edilmesi anlamına gelen bu yönteme başvuran öğrenciler, bloke ettikleri parayı Almanya’da kalacakları ay sayısı oranında aylık olarak çekebilmektedir. Yani 12 aylık bir kurs için 6.000 Euro bloke eden öğrenciler, aylık 500 Euro tutarında parayı blokeli hesaptan çekebilmektedir.


39 views0 comments

Recent Posts

See All
bunguo-logo-03.png
Don’t be a stranger, send us a line!
We want to hear from you.
You can also email us at: info@bunguo.com

Contact Us

To get a quote, please take the time to fill out the information below.

 • LinkedIn
 • Facebook
 • Instagram
 • Pinterest
 • TikTok
 • Twitter
 • YouTube

© 2020 by Bunguo Limited.