Umarım yazdıklarımdan, edindiğiniz fikirlerden memnun kalır ve aradığınız her şeyi burada bulabilirsiniz. Karar vermesi ne kadar zor bir süreç olduğunu biliyorum, kafanızda aşağı yukarı birşeyler şekillenebilmesine yardımcı olabilirsem ne mutlu bana 🙂

 

    Öncelikle kendimden bahsedecek olursam, Yeditepe Üniversitesi’nde Sosyoloji okuyorum bölümümün %100 İngilizce olması sebebiyle ve ileri ki iş hayatımı düşündüğümden İngilizceyi daha fazla geç olmadan öğrenmem gerektiğini düşündüm. 🙂 Zaten sizlerin de bildiği gibi İngilizce artık ek bir dil olarak kabul edilmiyor ve herkesin bilmesi gereken 2. bir ana dil haline geldi.

1.5 yıl İngilizce hazırlık eğitimi aldıktan sonra haliyle bana Türkiye’de yeterli olmadığı için, İngilizceyi yerinde öğrenmem, pratik yapma imkanımın olabilmesi için, fakülte eğitimimi dondurup yurt dışına çıkma kararı aldım, tıpkı sizin de yaptığınız gibi aylarca süren araştırmalar yaptım, hem tek başıma çıkacaktım, hem ilk yurt dışı deneyimim olacaktı hem de gittiğime sonuna kadar değsin istiyordum ve tabi ki tüm bunlarla beraber kafamda milyonlarca soru vardı; ”Az Türk olsun, ucuz olsun, uzak olmasın, eğitimi iyi olsun, güvenli olsun, şusu busu osu….” Ne yazık ki okuduğum şikayet sayfalarından olsun, etrafımdan duyduğum insanlardan olsun bir çok Yurt dışı dil eğitim kursları, firmaları hakkında çok kötü şeyler okuduğumdan dolayı beni tedirgin eden şeylerden biri de o olmuştu. En başta şunu söylemek isterim, evet X herhangi bir firma için kötü ya da iyi yorumlar yapılabilir, araştırmak güzeldir tabi ki hepimiz deneyim yaşamış, tecrübe edinmiş hiç tanımadığımız insanların olumlu-olumsuz tavsiyelerine göre hareket ediyoruz ama benim size tavsiyem, ne olursa olsun çok fazla bir şeye odaklanıp takılı kalmayın çünkü şunu unutmayın ki, herkesin güzellik anlayışı, kötü algısı kendine göre ben insanların kötü yorumladığı birçok şeyi deneyimlediğim de aslında öyle olmadığını fark ettim. Yine söylüyorum bu da benim düşüncem ve algım olabilir başkasının görüşü benimkine ters gelebilir. O yüzden siz yine gerekirse o aylarca süren araştırmalarınızı yapın ama lütfen tek bir şeye odaklanıp, kendinizi yormayın derim. Hiçbirimiz olumlu da olsa olumsuz da olsa bir şeyleri yaşamadan öğrenemiyoruz sonuçta 🙂

Henüz daha, “Hangi ülkeye gitsem acaba?” diye karar verme aşamasındayken, bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine İRLANDA’ yı keşfettim. Araştırmalarım sonucunda da benim için en iyi yerin de İrlanda olduğuna karar verdim.

Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, pişman olmayacaksınız ve fırsat buldukça tekrar tekrar gitmek isteyeceğinizi biliyorum.

Sağlıcakla kalın.

Leave a Reply