Herkese merhaba!

Merve Ceren KapakBen Merve Ceren, Erasmus Stajım için bir yer arıyordum ve bunun için İrlanda’yı seçtim. İrlanda’yı seçmemin temel nedeni ise İngilizcenin aktif olarak konuşulması oldu. Siz, ne kadar en iyi İngilizce derslerini de alsanız bir yabancı dili öğrenmenin en etkili yolunun anadili İngilizce olan bir yerde öğrenmek olduğunu fark ettim. Bu nedenin yanında bir diğer önemli nedense İrlanda’da çok fazla Türkçe konuşan insan olmamasıydı. Bu kesinlikle benim dil öğrenme sürecimi olumlu yönde etkiledi.

İrlanda’ya gelmeden önce projelerimin ve sınavlarımın olduğu bir dönemde İrlanda benim için hayaldi çünkü yer bakabilecek dahi zamanım yoktu ancak internette gezinirken Bunguo’yu gördüm ve iletişime geçmeye karar verdim. İyi ki de bunu yapmışım. O sıkıntılı zamanımda bana hem kalacak yer hem de staj yerimi ayarladı ve en önemlisi de benim problemlerimle kendi problemleriymiş gibi ilgilenerek beni kurtardı. Sonuç olarak Dublin College of Advanced Studies’de stajyer olarak başladım. Aslına bakarsanız yurtdışına çıkmak, kendinizi geliştirme bakımından emin olun size çok şey katıyor farkı kesinlikle döndüğünüzde anlayacaksınız. Stajyerlik yaptığım yerden bahsedeyim. Farklı kültürlerden bir çok insanlar tanıdım. Sanırım bir dil okulunda staj yapmanın en güzel yanlarından biri de bu. Hepsi ellerinden geldiğince benimle ilgilendi ve yardımcı oldular. Sanki çok uzun zamandır onları tanıyormuşum gibi geldi. Orada stajımı gerçekleştirdiğim için çok mutluyum!

İrlanda nasıl bir yer? Masaldan fırlamışçasına yolları var. Zaten Game of Thrones başta olmak üzere bir çok film ve diziye doğasıyla ev sahipliği yapmış. Yemyeşil doğası ve sokakta gördüğünüz tarihi yapılarıyla her gün insanın içini açıyor. Ben dünyanın en büyük ikinci park olan Phoenix Parkı ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiye ederim! Ve eğer şanslıysanız, orada geyik de görebilirsiniz. Moher’in Kayalıkları’nı sakın unutmayın. Yeşil ve mavinin en güzel renklerini orda görebilirsiniz. Aslında bir çok güzel yeri var. Tek pişmanlığım bu kısacık zamana hepsini sığdıramamış olmam. Bunguo sitesinden bu inanılmaz yerleri görebilirsiniz.

Başka bir nokta ve belki de bir çoğunuz için en önemli nokta, ülkenin insanları. Abartmıyorum İnanılmazlar! Samimi ve yardımseverler hatta Dublin’e ilk geldiğim gün bunu tecrübe ettim. İrlanda’da yeni geldiğimde çok önemli bir noktayı unuttum, SIM Kart. Bu yüzden haritaları kontrol etmek için İnternet bağlantım maalesef yoktu. Staja başlamam gerekiyor ancak binanın nerede olduğunu biliyordum ve yolu kaybettim. Otobüsle oraya gitmeye karar verdim, ancak gitmeden önce doğru bir yön bulmam gerekiyordu. Otobüs durağı gördüm ve oradaki şoförlerden nereye gitmem gerektiğini sordum tabi anlattılar ancak hiçbir yer bilmediğim için anlamak benim için zordu ve birden şoförlerden biri gel dedi ve sadece beni koskoca otobüsle gideceğim yerin önüne kadar taksi  gibi bıraktı. Hala bunu yaptığına inanamıyorum.

İrlanda önemli olan bir diğer konu yemek kesinlikle! Patatesin, İrlanda mutfağında büyük bir yer tuttuğunu söyleyeyim ve patates onlar için oldukça önemli. İrlanda’da her yer yeşil olduğu için hayvansal ürünlerin çeşidi fazla ve tatları da güzel. Bunun yanında Çin, Kore, Asya, Meksika veya hatta Türk mutfaklarından da yemek yiyecek yerler bulabilirsiniz. Bu nedenle her hafta yeni şeyler deneyebilirsiniz.

Dönme vakti yaklaştığında hatıra olarak bir şeyler götürmek için mağazaları dolaşmaya başladım. İnanın o kadar fazla çeşit var ki hepsini satın almak istedim! Kişiye özel hediyelerden tutun mutfak gereçlerine; geleneksel kıyafetlerden kırtasiye malzemelerine kadar… İrlanda şans getiren 4 yapraklı yoncasıyla bilindiğinden yonca tasarımına sahip şapkalar, anahtarlıklar, USB’leri tercih ettim. Tabi bunun dışında da bir çok şey aldım.

Her şey güzel hoş da yok mu kötü özelliği yahu? Var tabi ki. İrlanda’nın iklimi biraz solgun. Çoğunlukla kapalı bir havası var. Yağmur yağıyor. Eğer siz de benim gibi yaz ayı gidiyorum neme gerek şemsiye, bot, kazak diyorsanız yanılırsınız. Hazırlıklı gelin.

Buraya gelmeden önce elinizde özgeçmişiniz hazır olsun! Unutmayın Google, Microsoft, LinkedIn ve diğer büyük şirketlerin merkezleri İrlanda’da. Bu yüzden iş fırsatı yakalayabilmeniz muhtemel. Kendinizi göstermek için atılgan olun ve görün nasıl bütün kapılar açılıyor. İrlanda hem iş için hem de dil için bulunmaz bir fırsat iyi değerlendirin derim!

 

Leave a Reply