Bir çok yerde İrlanda hakkında çeşitli farklı bir sürü bilgiler bulabilirsiniz. Benim şuan istediğim sizler için en yeni en güncel bilgileri paylaşabilmek ve biraz olsun aklınızda bir şeyleri şekillendirebilmek. (evet biliyoruumm biliyorum karar aşaması çok zor….)

1- Dublin bazen Türkiye’nin Eskişehir’i olarak betimlenir, tam bir öğrenci şehridir. Hemen hemen her milletten insanı burada görebilirsiniz.

2- Bir çok kişinin burayı tercih etme sebeplerinden biri ”türk sayısının az denmesi” evet yaklaşık 2 yıl önce kadar Türkler tarafından çok keşfedilmemiş bir yerdi ve sayımız burada azdı. Hala bir çok firma ”Neredeyse Türk yok, Türk yok denecek kadar az, Türkler Amerika’ya Kanada’ya gidiyor, Dublin’i keşfetmediler..” gibi şeyler söyleseler de pek kulak asmanızı istemem. Çünkü burada Türkler var her zaman her yerde görebilir ve duyabilirsiniz, gelip gördüğünüzde ”Hani yaa hani burada Türk neredeyse yoktu?” diye söylenmemeniz için bunu söylüyorum 😀 Ama şunu da söylemek isterim ki şimdi hemen ‘Aaaa Türk varmış bak gördün mü?’ deyip kararınızı değiştirme yoluna girmeyin çünkü bildiğiniz üzere artık imkanlar fırsatlar daha açık daha fazla ve türkün olmadığı yer yok! Bunu bir problem olarak görmeyin herkes burada bir amaç doğrultusunda.

3- Burada polis yok. Polis yerine ‘Garda’ var. Suç oranı az bir ülke olduğu için garda’larda silah dahi yok.

4- Her yerde, her cadde de çok fazla yollara oturmuş bir şekilde evsiz insan görebilirsiniz ama bu sorun teşkil etmesin çünkü sadece oturup uyuyup ya da başlarını öne eğip para verilmesini bekliyorlar.

5- Alkolü çok fazla seven bir ülke bu yüzden her an her saat sokakta dahi içen insanlar görebilirsiniz (Herkesi kendi halinde bir şekilde)

6- Gece hayatını, Pub kültürünü seven bir yer ve cuma/cumartesi geceleri bir mekanda oturacak yer bulabilme imkanınız yok.

7- Cuma, cumartesi ve pazar günleri Student leap kart ücretsiz olduğu için kartınızı şoförün önündeki kutuya değil kapıdan bindiğinizde sağ tarafta olan cihaza okutun. Çünkü eğer şoförün oraya okutur ve gideceğiniz yeri söylerseniz şoförler uyanıklık yapıp paranızı çekiyor ama sağ taraftaki cihaz otomatik olduğu için para çekmiyor.

8- Öncelerde çok fazla şu tarz yazılar okumuştum: ”Aman her davranışınıza dikkat edin Türkler orada çok belli oluyor, yere tükürmeyin, yere çöp atmayın Irish insanı bunu kötü karşılıyor (bunlar zaten kimsenin yapmaması gereken şeyler) aman otobüs sırası var çok dikkatli olun dalmayın İstanbul’da ki gibi (bir kere olsun otobüs sırasına giremedim insanların hurrraasından) aman çok dikkat edin yolda araba olmasa bile yeşil ışık yanmadan karşıya geçmeyin eğer öyle bir şey yaparsanız insanlar size garip bakıyor ( gerçeği yolda araba olmamasına rağmen ben kırmızı ışıkta beklerken çoğu insan geç geç geç araba yok diyor) (Anlatmaya çalıştığım şey sadece normal bir şehir normal bir ülke bu kadar gözünüzde büyütüp tedirgin olmanızı istemiyorum)

9- Akşam saat 10 sularından sonra kadınlar için biraz tedirgin edici olabiliyor yolda yürüyen sarhoşları görmekten. (Korkmanızı istemem bir kere olsun bir sarhoş tarafından rahatsız edilmedim edilenide duymadım görmedim)

10- Tüm Mc Donald’s lar, bir kaç market ve 1 Starbucks 24 saat açık.

11- Bira üretiminin fazla olduğu bir ülke olmasına rağmen alkolleri o kadar da ucuz değil.

12- Teknolojik ürünlerin Türkiye’ye kıyasla çok bir ucuzluğu yok.

13- Türkiye’de bir alışveriş merkezinde gördüğünüz tüm mağazaların hepsi burada var.

14- Boğaz pastili(strepsils), ağrı kesici gibi temel bilinen ilaçları marketlerden alabilirsiniz.

15- Alışveriş yapacağınız zaman kasada ‘TAX FREE’ istemeyi unutmayın. Tax Free: Kasada fiş ile birlikte verilen adınızın soyadınızın kart numaranızın ve iletişim numaralarının doldurulması gereken bir form, bu formu doldurduktan sonra Dublin havalimanında kontrol noktasından geçtikten sonra ”tax free” formlarını atmanız için kutular var oraya atıyorsunuz ve 1 ay içerisinde aldığınız ürünün kdv, vergisini hesabınıza yatırıyorlar. Örneğin; Adidastan 85Euro ya aldığım bir ayakkabının kdv si 6euro’ydu ve bu hesabıma aktarıldı. (2-3-5-7 demeden alın o formları kar kardır derler)

16- Musluk suları temiz olduğu için burada genelde musluk suyu içiliyor.

17- Dublin’de hem camii hem de mescit bulunmaktadır.

18- İrlanda’nın yerel halkı daha çok orta yaş ve üstü halkı gerçekten çok fazla sevecen, yardım sever, arkadaş canlısı ve turistleri seven insanlar ve hangi ırktan olursanız olun hiç bir şekilde hiç bir kimseden ayrımcılık görmedim, göremezsiniz burada insan insandır. 🙂 BİLMENİZ GEREKEN TELEFON UYGULAMALARI(APPLICATIONS) -DUBLIN BUS -AIRBNB -ADVERTS.ie -GOOGLE MAPS -DAFT.ie -LUAS -GUMTREE -DONEDEAL.ie -MEET UP -JOBS.ie -MYTAXI -RENT.ie -CARSIRELAND -VIPSY -UBER

Leave a Reply